Social- och hälsovårdsministeriets beslut om anmälan om engångsinsulinsprutor
- Typ av författning
- Beslut
- Meddelats
- Uppdaterad författning
- 434/1991
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
Social- och hälsovårdsministeriet har med stöd av 7 och 8 §§ lagen den 28 december 1984 om sjukvårdsartiklar (997/84) beslutat:
1 §
En tillverkare eller importör skall hos social- och hälsostyrelsen göra anmälan enligt 7 § lagen om sjukvårdsartiklar om sådana fabrikssteriliserade engångsinsulinsprutor som första gången överlåts till försäljning.
2 §
Social- och hälsostyrelsen skall behandla anmälan inom fem månader efter att anmälan gjorts hos social- och hälsostyrelsen eller den kompletterats i enlighet med social- och hälsostyrelsens uppmaning.
3 §
Detta beslut träder i kraft den 1 mars 1991.
Genom detta beslut upphävs social- och hälsovårdsministeriets beslut den 26 augusti 1987 angående anmälan om engångsinsulinsprutor (730/87).
Helsingfors den 22 februari 1991
Social- och hälsovårdsminister Mauri MiettinenTf. äldre regeringssekreterare Jaana Koski