Lag om anställningsvillkoren för presidenterna och ledamöterna i högsta domstolen och högsta förvaltningsdomstolen
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut stadgas:
1 §Bestämning och justering av lönerna
Lönen för presidenterna i högsta domstolen och högsta förvaltningsdomstolen motsvarar när denna lag träder i kraft det sammanlagda beloppet av grundlön, dyrortstillägg och sex ålderstillägg enligt den högsta ibrukvarande löneklassen för de tjänster som faller inom tillämpningsområdet för statstjänstemannalagen (755/86) och lagen om statens tjänstekollektivavtal (664/70) och för vilkas del avlöningsutgifter har tagits in i statsbudgeten. Lönen för ledamöterna i högsta domstolen och högsta förvaltningsdomstolen betalas enligt en löneklass som är två löneklasser lägre.
Lönerna justeras kalenderårsvis så som stadgas närmare genom förordning i motsvarighet till ändringen av lönerna för sådana i 1 mom. angivna tjänster som i fråga om sin inplaceringslöneklass hör till den högsta tvåhundradedelen, dock med beaktande av alla tjänster som hör till samma inplaceringslöneklass.
2 §Avlöning i vissa fall och andra anställningsvillkor
Till en ledamot som under tiden för avbrott i presidentens tjänsteutövning eller medan presidenttjänsten är vakant sköter denna tjänst utan avbrott minst en månad betalas lön för denna tid enligt presidentens lön.
Om avlöning och semesterpenning samt andra anställningsvillkor för presidenterna och ledamöterna under tiden för avbrott i tjänsteutövningen gäller vad som stadgas därom eller vad som med stöd av lagen om statens tjänstekollektivavtal i allmänhet skall iakttas beträffande dessa villkor i fråga om andra närmast jämförbara domartjänster.
På kostnadsersättningar för tjänsteresor som presidenterna i högsta domstolen och högsta förvaltningsdomstolen har företagit utomlands tillämpas vad som i detta avseende skall iakttas i fråga om justitiekanslern i statsrådet och kommendören för försvarsmakten.
3 §Tillämpning av lagen om statens tjänstekollektivavtal
På tjänsterna som president och ledamot vid högsta domstolen och högsta förvaltningsdomstolen samt på innehavarna av dessa tjänster tillämpas inte lagen om statens tjänstekollektivavtal eller vad som med stöd av denna lag stadgas eller bestäms eller avtalas genom tjänstekollektivavtal.
4 §Tryggande av arbetsfred
Presidenterna och ledamöterna i högsta domstolen och högsta förvaltningsdomstolen får inte vidta stridsåtgärder. Staten får inte vidta stridsåtgärder gentemot dem.
Stridsåtgärder som berör tjänster eller tjänstemän enligt denna lag får inte heller i övrigt vidtas. Om en tjänstemannaförening vidtar en sådan stridsåtgärd, skall iakttas vad 19 § lagen om statens tjänstekollektivavtal stadgar om plikt för brott mot fredsplikten och om ådömande av plikt.
5 §Extraordinarie ledamöter
Vad som i denna lag stadgas om ledamöter i högsta domstolen och högsta förvaltningsdomstolen samt om ledamöternas tjänster och om innehavare av dessa tjänster tillämpas även på extraordinarie ledamöter.
6 §Ikraftträdande
Denna lag träder i kraft den 1 juli 1991.
Lönerna justeras första gången enligt 1 § 2 mom. under kalenderåret efter ikraftträdandet.
Under tiden mellan ikraftträdandet och den 31 mars 1992 justeras lönerna i motsvarighet till den genomsnittliga förändringen i det sammanlagda beloppet av grundlön, dyrortstillägg och sex ålderstillägg enligt de löneklasser som avses i 1 § 1 mom. Justeringar som har gjorts på basis härav beaktas som avdrag vid uträkningen av de justeringar som avses i 1 § 2 mom. så som stadgas närmare genom förordning.
Regeringens proposition 84/90
Lagutsk. bet. 11/90
Stora utsk. bet. 150/90
Helsingfors den 25 januari 1991
Republikens President MAUNO KOIVISTOMinister Ulla Puolanne