Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

304/1990

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av lagen om befolkningsskydd

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

upphävs i lagen den 31 oktober 1958 om befolkningsskydd ( 438/58 ) 17 och 19 §§,

ändras 2 § 1 mom., 3 §, 4 § 2 mom., 6 § 2 mom., 7, 9 och 10 §§, 11 § 1 och 3 mom. samt 12, 15, 16, 18, 20, 28 och 29 §§ samt

fogas till 2 § ett nytt 3 mom., till lagen nya 3 a och 3 b §§, till 4 § ett nytt 4 mom., till lagen nya 9 a och 9 b §§, till 21 § nya 2 och 3 mom. samt till lagen nya 27 a, 27 b och 29 a-29 c §§ som följer:

1 kap.Allmänna stadganden

2 §

Befolkningsskyddet skall förberedas så att det vid behov kan träda i funktion utan dröjsmål.


Landet indelas i samarbetsområden för befolkningsskydd. Beslut om indelningen fattas av inrikesministeriet.

3 §

I det syfte som anges i 2 § 1 mom. skall skyddskonstruktioner samt lednings-, bevaknings- och alarmsystem byggas och förberedelser göras för förflyttning och omplacering av befolkningen. Likaså skall förberedelser göras för släcknings-, räddnings-, röjnings-, underhålls-, förstahjälps- och rengöringsverksamhet samt för åtgärder som främjar att sambandscentraler och förbindelser anordnas och säkras på ett ändamålsenligt sätt. Dessutom skall specialmateriel och specialutrustning som behövs inom befolkningsskyddet anskaffas och försorg dras om befolkningsskyddsutbildningen och om informationen samt andra åtgärder vidtas som främjar befolkningsskyddsberedskapen.

Befolkningsskyddet skall i så stor utsträckning som möjligt beredas med hänsyn till förvaltningen och arrangemangen under normala förhållanden.

3 a §

Statsrådet får godkänna allmänna mål för befolkningsskyddet samt bestämma tidsfrister för förberedelser och planering av detta.

3 b §

Länsstyrelserna skall i samråd med statliga, kommunala och andra myndigheter göra upp en samarbetsplan för befolkningsskyddet i länet i enlighet med vad inrikesministeriet föreskriver.

Kommunerna skall utarbeta en skyddsplan för kommunen. Genom förordning stadgas om myndigheters och enskildas skyldighet att göra upp skyddsplaner för sitt eget skydd och för säkerställande av sin verksamhet. Närmare föreskrifter om skyddsplanens innehåll meddelas vid behov av inrikesministeriet.

4 §


En kommun skall inom sitt område dra försorg om de befolkningsskyddsåtgärder som behövs för invånarna gemensamt samt om den lokala utbildningen och informationen med avseende på befolkningsskyddet. Kommuner får med stöd av avtal gemensamt sköta uppgifter som hänför sig till förberedelsen av befolkningsskyddet.


Ägaren eller innehavaren av en byggnad är skyldig att sörja för de befolkningsskyddsåtgärder som behövs gemensamt i fråga om byggnaden.

6 §


Inrikesministeriet får bestämma att ledare och annan specialpersonal inom befolkningsskyddet skall delta i befolkningsskyddsutbildning högst 10 dagar om året.

7 §

I kommunen får finnas en befolkningsskyddsordning med närmare bestämmelser om arrangemang och skyddsåtgärder inom befolkningsskyddet i kommunen. Befolkningsskyddsordningen antas av kommunfullmäktige.

2 kap.Konstruktiva skyddsåtgärder

9 §

Ägaren till en byggnad skall i samband med ett nybygge i huset eller dess närhet inrätta ett skyddsrum som med avseende på storleken, enligt vad som närmare stadgas genom förordning, kan beräknas förslå för dem som bor, arbetar eller annars uppehåller sig i huset.

Skyddsrum är egentliga skyddsrum och skyddsrum med lättare konstruktion, nedan lätta skyddsrum.

Egentligt skyddsrum skall på en skyddsort inrättas för en byggnad eller för en byggnadsgrupp som finns på en och samma tomt eller byggnadsplats, om våningsytan är minst 1 000 m 2 . Lätt skyddsrum skall på skyddsorten inrättas för en byggnad eller byggnadsgrupp vars våningsyta är mindre än 1 000 m 2 men likväl minst 600 m 2 , om den bebos eller där arbetas stadigvarande. Inom bevakningsområdet skall lätta skyddsrum inrättas för alla byggnader och byggnadsgrupper som nämns i detta moment.

Skyldigheten att inrätta skyddsrum gäller dock inte en byggnad eller byggnadsgrupp som omfattar högst två bostäder. Byggnader på en och samma tomt eller byggnadsplats beaktas inte när skyldigheten att inrätta skyddsrum bestäms, om byggnadslov för nybygge söks senare än fem år efter att de redan befintliga byggnaderna blev färdiga.

Om det konstruktiva skyddet för produktionen inom gårdsbruket stadgas genom lag särskilt. Produktionsbyggnader för gårdsbruket beaktas inte i fråga om den skyldighet att inrätta skyddsrum som avses i denna lag.

9 a §

Är det på grund av byggnadens storlek eller av någon annan orsak mera ändamålsenligt att med tanke på möjligheterna att söka skydd eller för att öka den säkerhet som skyddet erbjuder, i stället för ett skyddsrum bygga två eller flera i motsvarande mån mindre skyddsrum, får det bestämmas att så skall göras.

Det kan tillåtas att ett gemensamt skyddsrum inrättas för två eller flera byggnader, om varken möjligheterna att söka skydd eller säkerheten därigenom minskar.

9 b §

Om det på en skyddsort i en färdig byggnad vars våningsyta är större än 1 000 m 2 och som saknar skyddsrum utförs en ändring eller reparation som gäller största delen av byggnaden och kräver byggnadslov, skall beroende på arbetets art eller omfattning i samband med arbetet inrättas ett lätt skyddsrum, såvida detta är möjligt utan större svårigheter och till rimliga kostnader. Av särskilda skäl kan det bestämmas att egentliga skyddsrum skall inrättas i stället för lätta skyddsrum.

För en färdig byggnad där skyddsrum saknas får ägaren åläggas att göra upp en plan för inrättande av ett tillfälligt skyddat utrymme eller att på något annat sätt i samarbete med kommunens befolkningsskyddsmyndighet reda ut möjligheterna till skydd.

10 §

Staten skall på skyddsorter vid järnvägs- och flygstationer till skydd för den resande allmänheten och trafikpersonalen bygga egentliga skyddsrum.

11 §

Kommunen skall på en skyddsort vid centralstationer för bussar och i hamnar till skydd för den resande allmänheten och trafikpersonalen bygga egentliga skyddsrum. Dessutom skall kommunen på en skyddsort anvisa ett egentligt skyddsrum och inom bevakningsområdet åtminstone ett lätt skyddsrum för kommunens befolkningsskyddsorgan.


Om det inom bevakningsområdet inte finns tillräckligt med skyddsrum eller andra lokaliteter som kan iståndsättas som skyddade utrymmen, skall kommunen göra upp en plan för byggande av skyddskonstruktioner för dem som saknar möjlighet att skydda sig.

12 §

Ett skyddsrum skall, på det sätt som stadgas närmare genom förordning och bestäms genom inrikesministeriets tekniska föreskrifter, byggas så att det kan anses bereda dem som uppehåller sig i skyddsrummet säkerhet mot byggnadsras och andra verkningar av vapen, verkan av fullträff dock undantagen.

Då det på grund av ett skyddsrums storlek eller annars skall anses nödvändigt, får det bestämmas att skyddsrummet skall byggas med en starkare konstruktion än vad som sägs i 1 mom.

3 kap.Befolkningsskyddsmyndigheter

15 §

I samband med inrikesministeriet finns som rådgivande organ i befolkningsskyddsärenden en delegation för räddningsförvaltningen, om vilken stadgas närmare genom förordning.

16 §

I kommunen finns för förberedelse, organisering och verkställighet av befolkningsskyddet en befolkningsskyddsnämnd. Nämnden skall leda och samordna skyddsförberedelserna i kommunen samt sköta sådana befolkningsskyddsuppgifter som inte ankommer på andra myndigheter i kommunen.

Kommunfullmäktige får efter prövning besluta att någon befolkningsskyddsnämnd inte skall tillsättas. Om kommunen inte har någon befolkningsskyddsnämnd, sköts dess uppgifter av brandnämnden eller kommunstyrelsen eller av någon annan nämnd som kommunfullmäktige bestämmer.

18 §

Ledande tjänsteinnehavare i fråga om befolkningsskyddet i en kommun är kommundirektören eller en biträdande kommundirektör.

I kommunen skall finnas en befolkningsskyddschef. Om behörighetsvillkoren för tjänsten som befolkningsskyddschef stadgas genom förordning. Tjänsten får även vara en bitjänst eller vara kombinerad med tjänsten som brandchef eller med någon annan tjänst i kommunen.

20 §

Statens, kommunernas och kommunalförbundens myndigheter, andra offentliga samfund samt statens affärsverk är skyldiga att dra försorg om de befolkningsskyddsuppgifter som hör till deras verksamhetsområde eller som annars är lämpliga för detta. Närmare stadganden om uppgifterna utfärdas genom förordning.

Alla myndigheter skall i sin verksamhet beakta befolkningsskyddssynpunkterna och i detta syfte stå i kontakt med befolkningsskyddsmyndigheterna.

4 kap.Kostnader för befolkningsskyddet

21 §


Kostnaderna upptas bland respektive myndighets nödvändiga anläggnings- och driftskostnader.

Till kommuner och kommunalförbund betalas för kostnader som nämns i 2 mom. statsandel eller statsunderstöd enligt samma grunder som för andra utgifter inom respektive förvaltningsområde, dock inte utöver ersättningar och bidrag enligt 22 och 23 §§.

27 a §

Med avvikelse från vad detta kapitel annars stadgar om kostnaderna för befolkningsskyddet får staten enligt statsbudgeten anskaffa materiel och redskap som behövs för skyddet, om detta skall anses nödvändigt av särskilda skäl.

5 kap.Särskilda stadganden

27 b §

Den som bedriver televerksamhet och elektronisk massmedieverksamhet skall, enligt vad som bestäms i tekniska föreskrifter som fastställts med stöd av olika stadganden, göra konstruktiva, tekniska och funktionella förberedelser för tryggande av den kommunikation som är nödvändig inom befolkningsskyddet.

Om den som bedriver televerksamhet, för att fullgöra sin förberedelseskyldighet måste vidta åtgärder som klart avviker från sedvanlig televerksamhet och som medför väsentliga merkostnader, får dessa ersättas av statens medel.

28 §

De befolkningsskyddsuppgifter som statens, kommunernas, kommunalförbundens eller andra offentliga samfunds ämbetsverk eller inrättningar eller statens affärsverk svarar för hör till tjänsteåliggandena för innehavare av tjänster eller befattningar vid dem och till uppgifterna för dem som står i arbetsavtalsförhållande till dessa samfund. Vad som här sägs gäller även deltagande i befolkningsskyddsutbildning som behövs för skötseln av uppgifterna.

29 §

Den som drabbas av ett olycksfall i befolkningsskyddstjänst eller i befolkningsskyddsutbildning som avses i 6 § 2 mom. eller som ådrar sig en yrkessjukdom i sådan tjänst eller utbildning, skall få ersättning av statens medel enligt de grunder som gäller för olycksfall i arbete, likväl endast till den del den skadade inte har rätt till en minst lika stor ersättning enligt någon annan lag.

29 a §

Inrikesministeriet får meddela föreskrifter om befolkningsskyddets personalstyrkor och materialmängder och likaså om dess övriga verksamhetsbetingelser samt om kvalitetskrav, modeller och mått för befolkningsskyddsmaterielen och befolkningsskyddsredskapen, om tillverkning, import, montering, kontroll och underhåll av materiel och redskap samt om handeln med sådana. Inrikesministeriet får verkställa inspektioner för att kontrollera att föreskrifterna följs. Uppgifter som hänför sig till inspektion och kvalitetskontroll får anförtros ett statligt ämbetsverk eller en statlig inrättning eller ett statligt affärsverk som lämpar sig för uppdraget. Även en organisation inom räddningsförvaltningen får anlitas för att biträda i dessa uppgifter.

Inrikesministeriet får dessutom meddela de myndigheter och enskilda som deltar i befolkningsskyddet allmänna anvisningar om beredningen och verkställigheten av de befolkningsskyddsåtgärder som stadgas i 3 § 1 mom. samt om samarbetet med avseende på dem. Länsstyrelsen har motsvarande rätt när den leder befolkningsskyddet i länet.

29 b §

För övervakning av befolkningsskyddsberedskapen skall inrikesministeriet, länsstyrelserna och kommunerna verkställa inspektioner. Den som förrättar inspektion skall ges tillträde till de ställen som behöver inspekteras. Vad som här sägs gäller inte försvarsmaktens områden och egendom.

29 c §

Skyddskonstruktioner som har byggts samt redskap och anordningar som har anskaffats för befolkningsskyddet får användas för annan verksamhet, om de utan dröjsmål kan användas för befolkningsskyddsändamål.


Denna lag träder i kraft den 1 september 1990. Stadgandena i 2 kap. om skyldighet att inrätta skyddsrum tillämpas likväl på byggnadslov som söks tidigast ett år efter ikraftträdandet. Till dess tillämpas i fråga om byggnadsskyldigheten de stadganden som gäller när lagen träder i kraft.

Med avvikelse från 9 § 4 mom. beaktas inte byggnader som har uppförts innan denna lag trätt i kraft när det gäller skyldigheten att inrätta skyddsrum.

Åtgärder som verkställigheten av lagen förutsätter får vidtas innan den träder i kraft.

Regeringens proposition 23/89

Försvarsutsk. bet. 3/89

Stora utsk. bet. 222/89 och 1/90

Helsingfors den 23 mars 1990

Republikens President Mauno KoivistoInrikesminister Jarmo Rantanen

Till början av sidan