Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

50/1988

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av lagen om hypoteksföreningar

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen den 8 december 1978 om hypoteksföreningar ( 936/78 ) 4 § 1 mom., 19 § 1 mom. och 28 § 1 mom. samt

fogas till 4 § ett nytt 3 mom. och till 5 kap. en ny 28 a § som följer:

4 §

Vad lagen om hypoteksbanker (545/69) stadgar om hypoteksbanker gäller i tillämpliga delar, om inte annat stadgas nedan, tillsyn över en hypoteksförenings verksamhet, inrättande av filialkontor och anmälningar till bankinspektionen samt hypoteksföreningens revision, rörelse och soliditet. Vad lagen om hypoteksbanker stadgar om skadeståndsskyldighet och straff tillämpas likaså på en hypoteksförening.


Måste en hypoteksförenings verksamhet avbrytas eller försätts föreningen i likvidation skall, om inte annat stadgas nedan, i tillämpliga delar iakttas 80-110 §§ lagen om sparbanker (541/69).

19 §

En hypoteksförenings styrelse skall ha minst fem medlemmar, vilka utses av förvaltningsrådet. I stadgarna kan bestämmas att finansministeriet skall utse högst två medlemmar i hypoteksföreningens styrelse. Föreningens verkställande direktör och andra direktörer hör till styrelsen.


28 §

Beslut om fusion av två eller flera hypoteksföreningar eller om delning av en hypoteksförening i flera hypoteksföreningar skall fattas i samma ordning som en stadgeändring. Detsamma gäller beslut om avslutande av en hypoteksförenings verksamhet, utom när föreningens tillgångar på grund av förluster nedgått till den grad att minst hälften av dess eget kapital måste anses ha gått förlorad och föreningens eget kapital inte motsvarar ställda soliditetskrav, eller när det framgår att föreningen inte kan fullgöra sina förbindelser.


28 a §

Äger en hypoteksförening samtliga aktier i ett aktiebolag, kan föreningens styrelse och bolagets styrelse träffa avtal om fusion av aktiebolaget med hypoteksföreningen. Till avtalet skall inhämtas finansministeriets samtycke. Ministeriet har rätt att bestämma inom vilken tid efter godkännandet av avtalet anmälan för registrering skall göras och om hur fusionen annars skall ske. I övrigt skall 14 kap. 5 § lagen om aktiebolag i tillämpliga delar iakttas i fråga om aktiebolaget. Bolaget anses upplöst då domstolens beslut om tillståndet har registrerats.


Denna lag träder i kraft den 1 februari >1988.

Regeringens proposition 17/87

Bankutsk. bet. 3/87

Stora utsk. bet. 154/87

Helsingfors den 22 januari 1988

Republikens President Mauno KoivistoMinister Ulla Puolanne

Till början av sidan