Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

1026/1988

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om endomarförfarande i brottmål

Typ av författning
Lag
Meddelats
Uppdaterad författning
1026/1988

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut stadgas:

1 §

I brottmål är häradsrätten och rådstuvurätten domföra även med ordföranden ensam, om åtalet gäller ett brott för vilket enligt det straffstadgande som skall tillämpas på fallet, med hänsyn till de omständigheter som kommer fram i saken, inte föreskrivs annat eller strängare straff än böter eller fängelse i högst ett år. Härvid kan det inte dömas till strängare straff än böter.

2 §

Om en domstol, då den behandlar ett mål i den sammansättning som anges i 1 §, anser att målet skall behandlas av domstolen i fulltalig sammansättning, skall det överföras till den fulltaliga domstolen.

3 §

Denna lag träder i kraft den 1 januari 1989.

Regeringens proposition159/88

Lagutsk. bet. 12/88

Stora utsk. bet. 127/88

Helsingfors den 2 december 1988

Republikens President Mauno KoivistoJustitieminister Matti Louekoski

Till början av sidan