Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

352/1987

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av 10 § lagen angående stämpelskatt

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

fogas till avsnittet Beslut, protokollsutdrag eller annan expedition i 10 § lagen den 6 augusti 1943 angående stämpelskatt, sådant det lyder i lag av den 9 december 1983 ( 916/83 ), en ny 2 a-punkt som följer:

10 §

Följande expeditioner eller tillståndsbevis som tecknats på handling som företetts myndighet skall, om de inte är befriade från stämpelskatt, i stället för med stämpel enligt 6 och 8 §§, beläggas med stämpel till följande belopp:


Beslut, protokollsutdrag eller annan expedition varigenom beviljas tillstånd eller rätt:


2 a)

att i bolagsordningen för ett bolag ta in en bestämmelse om att utlänningar och utländska sammanslutningar samt i 2 § lagen om utlänningars samt vissa sammanslutningars rätt att äga och besitta fast egendom och aktier (219/39) nämnda finska sammanslutningar får äga mer än en femtedel men högst två femtedelar av bolagets aktier, 1 000 mark;



Denna lag träder i kraft den 1 juni 1987.

Regeringens proposition 73/86

Andra lagutsk. bet.13/86

Stora utsk. bet. 277/86

Helsingfors den 27 mars 1987

Republikens President Mauno KoivistoJustitieminister Christoffer Taxell

Till början av sidan