Lag angående ändring av 5 och 16 §§ lagen om lönegaranti
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras 5 § 2 mom. och 16 § 1 mom. lagen den 10 augusti 1973 om lönegaranti ( 649/73 ) som följer:
5 §
Arbetsgivaren är skyldig att på fordringen betala sexton procents årlig ränta från det fordringen övergick till staten.
16 §
Den i lagen om riksomfattande arbetslöshetskassor (125/34) avsedda centralkassan för arbetslöshetskassorna skall årligen i efterskott ersätta staten för skillnaden mellan de belopp som betalts till arbetstagarna enligt lönegarantin och de hos arbetsgivarna enligt 5 § 1 mom. uppburna kapitalbeloppen. Från denna skillnad skall likväl avdragas vad som enligt lönegarantin betalts trots i 4 § 2 mom. avsedd försummelse från arbetstagarens sida samt de belopp som enligt 6 § 2 mom. inte har uppburits hos arbetsgivarna. Från skillnaden skall även avdragas de belopp som vid förfarande som avses i 9 § eller i fall som avses i 14 eller 15 § konstaterats ha blivit betalda utan grund.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 1983.
Lagens 5 § 2 mom. tillämpas på de beslut om betalning enligt lönegarantin som utfärdas efter det lagen trätt i kraft. Lagens 16 § 1 mom. tillämpas första gången på den ersättning som centralkassan för arbetslöshetskassorna skall betala för år 1983.
Regeringens proposition 246/82
Andra lagutsk. bet. 16/82
Stora utsk. bet. 245/82
Helsingfors den 30 december 1982
Republikens President Mauno KoivistoArbetskraftsminister Jouko Kajanoja