Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

172/1973

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag angående ändring av lagen om lärarutbildning.

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med Riksdagens beslut ändras 11 § 1 mom. lagen, den 10 december 1971 om lärarutbildning (844/71) och

fogas till lagens 15 § ett nytt 3 mom., varvid det tidigare 3 mom. blir 4 mom., som följer:

11 §.

Innehavare av lektors- eller lärartjänst, befattning eller extraordinarie befattning vid lärarutbildningsenhet eller vid övningsskola har, sedan han tjänstgjort sju år, rätt och skyldighet att, såvida hans tjänsteförhållande fortgår, med åtnjutande av tjänstledighet och med till tjänsten hörande löneförmåner, bedriva fortsatta studier som omfattar en termin. De fortsatta studierna skall bedrivas under de närmast följande fyra läsåren efter nämnda tjänstgöringsperiod om sju år. Samma rätt tillkommer och samma skyldighet åligger vederbörande efter varje därpå följande sjuårsperiod av tjänstgöring, dock så, att den som fyllt femtioåtta år har denna rätt, men icke denna skyldighet.


15 §.


I fråga om de personer, vilka under åren 1973―1975 får rätt och blir skyldiga att bedriva i 11 § avsedda fortsatta studier, kan undervisningsministeriet uppskjuta tidpunkten för de fortsatta studierna med högst två läsår.



Denna lag träder i kraft den 1 augusti 1973.

Helsingfors den 16 februari 1973.

Republikens President Urho KekkonenUndervisningsminister Ulf Sundqvist

Till början av sidan