Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

552/1967

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om patentombud.

Typ av författning
Lag
Meddelats
Uppdaterad författning
552/1967

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med Riksdagens beslut stadgas:

1 §.

Berättigad att yrkesmässigt utöva patentombudskap är endast den, som är antecknad såsom patentombud i det av patent- och registerstyrelsen förda patentombudsregistret. Patentombud har att företräda annan person i ärenden, som skola handläggas av patentmyndigheten, samt vid besvär över dess beslut.

Genom förordning stadgas om den kompetens som fordras av patentombud och hans ställföreträdare samt om förandet av patentombudsregister och om registreringsavgift.

2 §.

Patent- och registerstyrelsen övervakar iakttagandet av stadgandena i 1 §. Rätt att företräda sakägare må av denna myndighet förvägras den som yrkesmässigt utövar patentombudskap utan att vara antecknad i patentombudsregistret.

3 §.

Den som utan att vara i patentombudsregistret antecknat ombud, använder yrkesbeteckningen patentombud eller eljest uppgiver sitt yrkesområde så, att han på grund därav felaktigt kan antagas vara i sagda register antecknat ombud, straffes med böter.

Straffyrkande i fall som avses i 1 mom. må förutom av allmän åklagare framställas även av i patentombudsregistret antecknat ombud eller av förening som företräder patentombud.

4 §.

Denna lag träder i kraft den 1 januari 1968.

Helsingfors den 15 december 1967.

Republikens President Urho Kekkonen.Handels- och industriminister Olavi Salonen.

Till början av sidan