Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

268/1958

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av 30 kap. 3 § rättegångsbalken.

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med Riksdagens beslut skall 30 kap. 3 § rättegångsbalken, sådan sagda lagrum lyder i lagen den 7 januari 1955 (2/55), erhålla följande ändrade lydelse:

30 kap.Om ändringssökande i hovrätts dom eller utslag, så ock om underställning av hovrätts utslag.

3 §.

Fullföljdstillstånd må meddelas allenast:

1)

om anledning förekommer till ändring i det slut, vartill hovrätten kommit, eller eljest med hänsyn till sakens beskaffenhet skäl föreligger att upptaga målet till prövning; eller

2)

om det med avseende å lagens tillämpning i andra liknande fall är av vikt, att målet drages under högsta domstolens prövning, eller part visar, att ändringssökande för honom är av synnerlig vikt utöver det mål, varom fråga är, eller om i brottmål, där justitiekansler eller riksdagens justitieombudsman själv utfört åtal eller åtager sig att utföra sådant, på synnerliga skäl, som av honom förebragts, anledning till beviljande av fullföljdstillstånd eljest anses föreligga.


Denna lag träder i kraft den 1 juli 1958; dock skall vid sökande av ändring i utslag, som av hovrätt tidigare givits, äldre lag tillämpas.

Helsingfors den 14 juni 1958.

Republikens President Urho Kekkonen.Justitieminister J. O. Söderhjelm.

Till början av sidan