Lag om ändring av 49 § regeringsformen.
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med Riksdagens beslut, tillkommet på sätt 67 § riksdagsordningen föreskriver, skall 49 § regeringsformen av den 17 juli 1919, sådant detta lagrum lyder i lagen den 10 november 1933 (277/33), erhålla följande ändrade lydelse:
49 §.
Lagtima riksdag skall, i den ordning som för val av riksdagens talman är stadgad, för fyra år i sänder utse en för utmärkt lagkunskap känd person att såsom riksdagens justitieombudsman, efter instruktion, som riksdagen för honom utfärdar, hava tillsyn över lagarnas efterlevnad i domstolars och övriga myndigheters verksamhet. I samma ordning och för samma tid utses jämväl en suppleant att vid laga förfall för justitieombudsmannen fullgöra hans åligganden.
Justitieombudsmannen tillkommer samma rätt som justitiekanslern att övervara statsrådets, domstolars och ämbetsverks sessioner, taga del av statsrådets, dess ministeriers, domstolarnas ävensom övriga myndigheters protokoll samt under det ansvar, som lag för allmänna åklagare stadgar, väcka eller låta väcka åtal för fel och försummelser i tjänsten.
Justitieombudsmannen åligger att till riksdagen för varje år avlämna redogörelse för handhavandet av sitt uppdrag samt angående lagskipningens tillstånd och av honom anmärkta brister i lagstiftningen.
Helsingfors den 26 april 1957.
Republikens President Urho Kekkonen.Justitieminister Arvo Helminen.