Finlex - Till startsidan
Lagstiftning

736/2005

Uppdaterad lagstiftning

Uppdaterade författningstexter där ändringar i lagen eller förordningen ingår i författningstexten.

Författningar följda till och med FörfS 221/2025.

Statsrådets förordning om sättande i kraft av konventionen om kamp mot korruption som tjänstemän i Europeiska gemenskaperna eller Europeiska unionens medlemsstater är delaktiga i samt om ikraftträdande av lagen om godkännande av vissa bestämmelser i konventionen

Uppdaterad
Typ av författning
Förordning
Förvaltningsområde
Justitieministeriet
Meddelats
Publiceringsdag
Ikraftträdande
ELI-kod
http://data.finlex.fi/eli/sd/2005/736/ajantasa/2005-09-08/swe
Finlands författningssamlings ursprungliga författning
SDK 736/2005

I enlighet med statsrådets beslut, fattat på föredragning från justitieministeriet, föreskrivs:

1 §

Den i Bryssel den 26 maj 1997 ingångna, på grundval av artikel K 3.2 c i Fördraget om Europeiska unionen utarbetade konventionen om kamp mot korruption som tjänstemän i Europeiska gemenskaperna eller Europeiska unionens medlemsstater är delaktiga i, träder i kraft den 28 september 2005 så som därom har avtalats. Konventionen har godkänts av riksdagen den 9 oktober 1998 och av republikens president den 13 november 1998. Godkännandeinstrumentet har deponerats hos generalsekreteraren för Europeiska unionens råd den 18 december 1998.

2 §

Lagen om godkännande av vissa bestämmelser i konventionen om kamp mot korruption som tjänstemän i Europeiska gemenskaperna eller Europeiska unionens medlemsstater är delaktiga i träder i kraft den 28 september 2005.

3 §

Finland har lämnat följande förklaringar gällande konventionen:

1.

I enlighet med 1 kap. 11 § i strafflagen tillämpar Finland bestämmelsen i artikel 7.1 b i konventionen på finska medborgare endast om gärningen är straffbar också enligt lagen på gärningsorten och om även en domstol i den främmande staten kunde ha dömt ut straff för gärningen. För brottet får då inte i Finland dömas ut en påföljd som är strängare än den som föreskrivs för brottet enligt lagen på gärningsorten.

2.

Finland tillämpar inte bestämmelserna i artikel 7.1 c och d i konventionen.

3.

Finland är inte bunden av artikel 10.1 i konventionen i de fall som anges i artikel 10.2 a–c.

4.

Finland godkänner i enlighet med artikel 12.3 i konventionen att alla domstolar i Finland kan begära förhandsavgöranden av Europeiska gemenskapernas domstol i de situationer som avses i artikeln.

4 §

De bestämmelser i konventionen som inte hör till området för lagstiftningen är i kraft som förordning.

5 §

Denna förordning träder i kraft den 28 september 2005.

Till början av sidan