Asetus Euroopan luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön sekä niiden elinympäristön suojelusta tehdyn yleissopimuksen voimaansaattamisesta
- Datum för undertecknande
Ulkoasiainministerin esittelystä säädetään:
1 §
Bernissä 19 päivänä syyskuuta 1979 Euroopan luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön sekä niiden elinympäristön suojelusta tehty yleissopimus, jonka tasavallan presidentti on ratifioinut 15 päivänä marraskuuta 1985 ja jota koskeva ratifioimiskirja on talletettu Euroopan neuvoston pääsihteerin huostaan 9 päivänä joulukuuta 1985, tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 1986 niin kuin siitä on sovittu.
2 §
Yleissopimuksen ratifioinnin yhteydessä Suomi on tehnyt seuraavan varauman:
Suomi ei sovella yleissopimusta sen liitteissä II ja III mainittuihin seuraaviin lajeihin:
Liitteessä II mainitut lajit:
-- susi, Canis lupus
-- karhu, Ursus arctos
-- kanahaukka, Accipiter gentilis
Liitteessä III mainitut lajit:
-- lapinmyyrä, Microtus ratticeps
-- kyy, Vipera berus
3 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 1986.
YLEISSOPIMUS Euroopan luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön sekä niiden elinympäristön suojelusta
JOHDANTO
Euroopan neuvoston jäsenvaltiot ja tämän yleissopimuksen muut allekirjoittajat, jotka
katsovat, että Euroopan neuvoston tavoitteena on suuremman yhtenäisyyden saavuttaminen sen jäsenten välillä;
ottavat huomioon, että Euroopan neuvosto haluaa olla yhteistyössä muiden valtioiden kanssa luonnonsuojelun alalla;
ovat selvillä siitä, että luonnonvarainen kasvisto ja eläimistö muodostavat luonnonperinnön, jolla on esteettistä, tieteellistä, sivistyksellistä, virkistyksellistä, taloudellista ja luontaista arvoa ja joka olisi säilytettävä luovutettavaksi edelleen tuleville sukupolville;
ovat selvillä siitä, että luonnonvaraisella kasvistolla ja eläimistöllä on tärkeä tehtävä biologisen tasapainon ylläpitämisessä;
toteavat, että lukuisia luonnonvaraisia kasvi- ja eläinlajeja hyödynnetään liikaa ja että eräitä näistä uhkaa sukupuuttoon kuoleminen;
ovat tietoisia siitä, että luonnollisen elinympäristön säilyttäminen on tärkeä osa kasviston ja eläimistön suojelua;
ovat selvillä siitä, että hallitusten olisi kansallisissa tavoitteissaan ja ohjelmissaan otettava huomioon luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön suojelu ja että olisi ryhdyttävä kansainväliseen yhteistyöhön erityisesti vaeltavien lajien suojelemiseksi;
pitävät mielessä hallitusten tai kansainvälisten yhteisöjen laajalti esittämät yhteistoimintaa koskevat vaatimukset, erityisesti Yhdistyneiden Kansakuntien vuonna 1972 pidetyssä ympäristönsuojelukonferenssissa esitetyt ja Euroopan neuvoston neuvoa-antavan kokouksen esittämät vaatimukset;
haluavat luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön suojelussa erityisesti noudattaa Euroopan ympäristöministereiden toisen kokouksen julkilausuman n:o 2 suosituksia;
ovat sopineet seuraavasta:
I LukuYleiset määräykset
1 artikla
1. Tämän yleissopimuksen tavoitteena on luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön sekä niiden luonnollisen elinympäristön suojeleminen ja erityisesti sellaisten lajien ja luonnonalueiden suojeleminen, joka edellyttää usean valtion yhteistyötä, sekä tällaisen yhteistyön edistäminen.
2. Erityistä huomiota kiinnitetään erittäin uhanalaisiin ja vaarantuneisiin lajeihin, mukaanlukien erittäin uhanalaiset ja vaarantuneet vaeltavat lajit.
2 artikla
Sopimuspuolten tulee ryhtyä tarvittaviin toimiin luonnonvaraisten kasvi- ja eläinkantojen pitämiseksi tasolla, joka vastaa erityisesti ekologisia, tieteellisiä ja sivistyksellisiä vaatimuksia, tai näiden sopeuttamiseksi tällaiselle tasolle. Tällöin sopimuspuolten tulee ottaa huomioon taloudelliset ja virkistykselliset vaatimukset sekä paikallisesti uhanalaisten alalajien, muunnosten tai muotojen tarpeet.
3 artikla
1. Jokaisen sopimuspuolen tulee ryhtyä toimiin edistääkseen luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön sekä luonnonalueiden suojelemista suosivia kansallisia pyrkimyksiä, kiinnittäen erityistä huomiota erittäin uhanalaisiin ja vaarantuneisiin lajeihin, joista erityisesti kotoperäisiin lajeihin, ja erittäin uhanalaisiin luonnonalueisiin tämän yleissopimuksen määräysten mukaisesti.
2. Jokainen sopimuspuoli sitoutuu suunnittelu- ja kehitysohjelmissaan sekä ympäristön pilaantumisen vastaisessa toiminnassaan kiinnittämään huomiota luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön suojeluun.
3. Jokaisen sopimuspuolen tulee edistää koulutusta ja levittää yleistä tietoutta luonnonvaraisten kasvi- ja eläinlajien sekä niiden elinympäristön suojelun tarpeellisuudesta.
II LukuElinympäristön suojelu
4 artikla
1. Jokaisen sopimuspuolen tulee ryhtyä tarkoituksenmukaisiin ja tarvittaviin lainsäädäntö- ja hallintotoimiin luonnonvaraisten kasvi- ja eläinlajien, erityisesti I ja II liitteessä lueteltujen lajien, elinympäristön suojelun sekä erittäin uhanalaisten luonnonalueiden suojelun varmistamiseksi.
2. Sopimuspuolten tulee suunnittelu- ja kehitysohjelmissaan ottaa huomioon edellisen kappaleen mukaan suojeltavien alueiden suojelutarpeet, niin että näiden alueiden pilaantuminen estetään tai rajoitetaan mahdollisimman vähäiseksi.
3. Sopimuspuolet sitoutuvat kiinnittämään erityistä huomiota sellaisten alueiden suojeluun, jotka ovat tärkeitä II ja III liitteessä luetelluille vaeltaville lajeille ja jotka ovat vaellusreittien varrella talvehtimis-, levähdys-, ruokailu-, lisääntymis- ja sulkasatoalueita.
4. Sopimuspuolet sitoutuvat tarvittavalla tavalla koordinoimaan pyrkimyksensä tässä artiklassa tarkoitettujen raja-alueilla sijaitsevien luonnonalueiden suojelemiseen.
III LukuLajien suojelu
5 artikla
Jokaisen sopimuspuolen tulee ryhtyä tarkoituksenmukaisiin ja tarvittaviin lainsäädäntö- ja hallintotoimiin, joilla varmistetaan 1 liitteessä lueteltujen kasvilajien erityinen suojelu. Näiden kasvien tahallisen poimimisen, keräilyn, leikkaamisen tai juurineen kiskomisen tulee olla kiellettyä. Jokaisen sopimuspuolen tulee asianmukaisella tavalla kieltää näiden lajien hallussapito tai myynti.
6 artikla
Jokaisen sopimuspuolen tulee ryhtyä tarkoituksenmukaisiin ja tarvittaviin lainsäädäntö- ja hallintotoimiin varmistaakseen II liitteessä lueteltujen eläinlajien erityisen suojelun. Näiden lajien kohdalla kielletään erityisesti seuraavat toimenpiteet:
a) kaikentyyppinen tahallinen pyydystäminen ja hallussapito sekä tahallinen tappaminen;
b) lisääntymis- tai lepopaikkojen tahallinen vahingoittaminen tai hävittäminen;
c) luonnonvaraisen eläimistön tahallinen häiritseminen erityisesti lisääntymiskautena sekä poikasten kasvuaikana ja talviunen aikana, mikäli häiritsemisellä on merkitystä tämän yleissopimuksen tavoitteille;
d) munien tahallinen hävittäminen tai kerääminen tai tyhjienkin munien hallussapito;
e) tällaisten elävien tai kuolleiden eläinten -- mukaan luettuna täytettyjen eläinten ja eläinten helposti tunnistettavissa olevien osien tai johdannaisten -- hallussapito tai kotimaankaupan harjoittaminen, milloin tällainen kielto tehostaisi tämän artiklan määräysten vaikutuksia.
7 artikla
1. Jokaisen sopimuspuolen tulee ryhtyä tarkoituksenmukaisiin ja tarvittaviin lainsäädäntö- ja hallintotoimiin varmistaakseen III liitteessä lueteltujen luonnonvaraisten eläinlajien suojelun.
2. III liitteessä lueteltujen luonnonvaraisten eläinlajien hyödyntämistä on säänneltävä, jotta kantoja ei vaarannettaisi, ottaen huomioon 2 artiklan määräykset.
3. Toimenpiteitä, joihin tulee ryhtyä, ovat esimerkiksi:
a) rauhoitusajat ja/tai muut hyödyntämistä sääntelevät järjestelyt;
b) hyödyntämisen kieltäminen tarkoituksenmukaisella tavalla joko väliaikaisesti tai paikallisesti, jotta eläinkantojen koko palautuisi tyydyttävälle tasolle;
c) elävien ja kuolleiden eläinten myynnin, hallussapidon myyntiä varten, kuljettamisen myyntiä varten tai kaupaksi tarjoamisen sääntely tarkoituksenmukaisella tavalla.
8 artikla
III liitteessä lueteltujen eläinlajien pyydystämisen tai tappamisen osalta ja niissä tapauksissa, joissa 9 artiklan mukaisesti II liitteessä lueteltujen lajien suhteen tehdään poikkeuksia, sopimuspuolen tulee kieltää kaikkien umpimähkään toimivien pyynti- ja tappovälineiden käyttö ja sellaisten menetelmien käyttö, jotka voisivat johtaa siihen, että jokin lajikanta häviää paikallisesti tai voisi häiritä tätä vakavasti, sekä erityisesti IV liitteessä lueteltujen menetelmien käyttö.
9 artikla
1. Jokainen sopimuspuoli voi poiketa 4, 5, 6 ja 7 artiklan määräyksistä ja 8 artiklassa mainittujen välineiden käytön kiellosta edellyttäen, ettei muuta tyydyttävää ratkaisua ole ja ettei poikkeuksen tekeminen ole haittana kyseisen kannan säilymiselle. Poikkeuksia sallitaan seuraavissa tapauksissa:
-- kasviston ja eläimistön suojelemiseksi;
-- viljelykasveille, karjalle, metsille, kalastukselle, vedelle ja muunlaiselle omaisuudelle koituvan vakavan vahingon estämiseksi;
-- jos se on yleisen terveyden tai turvallisuuden, lentoturvallisuuden tai muun erityisen tärkeän yleisen edun mukaista;
-- tutkimusta ja koulutusta varten sekä uudelleen istuttamista ja tarpeellista lisääntymistä varten;
-- pienissä määrin eräiden eläinten ja kasvien kiinniottamisen, keräämisen, hallussapidon tai muun järkevän hyödyntämisen sallimista varten tarkasti valvotuissa oloissa, valikoivasti ja rajoitetusti.
2. Sopimuspuolten tulee joka toinen vuosi antaa pysyvälle komitealle raportti edellisen kappaleen mukaisesti tehdyistä poikkeuksista. Raporteissa tulee olla selostettuna:
-- kannat, joiden kohdalla tehdään tai on tehty poikkeuksia, ja mikäli mahdollista, kyseisten yksilöiden lukumäärä;
-- tappo- tai pyyntivälineet, joiden käytölle on myönnetty lupa;
-- riskitilanne sekä ajalliset ja paikalliset olosuhteet, joissa poikkeukset sallittiin;
-- viranomainen, joka on valtuutettu määräämään, että edellytykset poikkeuksen sallimiselle ovat olemassa, ja päättämään sallituista välineistä, näiden rajoituksista ja ihmisistä, joiden tehtäväksi annetaan poikkeusten toimeenpano;
-- menettelyn valvonta.
IV LukuVaeltavia lajeja koskevat määräykset
10 artikla
1. Sopimuspuolet sitoutuvat 4, 6, 7 ja 8 artiklassa mainittujen toimien lisäksi koordinoimaan pyrkimyksensä II ja III liitteessä lueteltujen sellaisten vaeltavien lajien suojelemiseen, joiden esiintymisalue ulottuu kyseisten sopimuspuolten alueelle.
2. Sopimuspuolten tulee ryhtyä toimiin pyrkiäkseen varmistamaan, että rauhoitusaika ja/tai muut 7 artiklan 3 kappaleen a-kohdan mukaisesti hyväksytyt hyödyntämistä sääntelevät menetelmät ovat tarkoituksenmukaisia ja vastaavat III liitteessä lueteltuja vaeltavia lajeja koskevia vaatimuksia.
V LukuLisämääräykset
11 artikla
1. Toimeenpannessaan tämän yleissopimuksen määräyksiä sopimuspuolet sitoutuvat:
a) olemaan yhteistyössä, aina kun se on tarkoituksenmukaista ja erityisesti silloin, kun se tehostaisi tämän yleissopimuksen muiden artiklojen mukaisten toimenpiteiden suorittamista;
b) tukemaan ja koordinoimaan tämän yleissopimuksen tavoitteisiin liittyvää tutkimusta.
2. Jokainen sopimuspuoli sitoutuu:
a) tukemaan kotoperäisten kasvi- ja eläinlajien uudelleen istuttamista, milloin se edistäisi uhanalaisen lajin suojelua, edellyttäen, että muiden sopimuspuolten kokemusten valossa on tehty tutkimus, joka osoittaa, että uudelleen istuttaminen olisi tehokas ja hyväksyttävä;
b) rajoittamaan tarkasti muiden kuin kotoperäisten lajien istuttamista.
3. Jokaisen sopimuspuolen tulee ilmoittaa pysyvälle komitealle, mitkä sellaiset lajit, jotka eivät sisälly I eivätkä II liitteeseen, on sen alueella kokonaan rauhoitettu.
12 artikla
Sopimuspuolet voivat noudattaa tiukempia toimia luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön sekä niiden elinympäristön suojelemiseksi kuin mitä tässä yleissopimuksessa on määrätty.
VI LukuPysyvä komitea
13 artikla
1. Tämän yleissopimuksen soveltamista varten perustetaan pysyvä komitea.
2. Jokaisella sopimuspuolella saa olla yksi tai useampia edustajia pysyvässä komiteassa. Jokaisella valtuuskunnalla on yksi ääni. Toimivaltansa puitteissa Euroopan talousyhteisö käyttää äänioikeutta tämän yleissopimuksen osapuolina olevien jäsenvaltioidensa määrää vastaavalla äänimäärällä. Euroopan talousyhteisö ei kuitenkaan saa käyttää äänioikeuttaan, milloin kyseiset jäsenvaltiot käyttävät omaansa, ja päinvastoin.
3. Euroopan neuvoston jäsenvaltiolla, joka ei ole yleissopimuksen osapuoli, voi olla tarkkailija komiteassa.
Pysyvä komitea voi yksimielisellä päätöksellään kutsua minkä tahansa valtion, joka ei ole Euroopan neuvoston jäsen eikä yleissopimuksen osapuoli, lähettämään tarkkailijan johonkin komitean kokoukseen.
Yhteisö tai laitos, joka on asiallisesti pätevä luonnonvaraisen kasviston ja eläimistön sekä niiden elinympäristön suojelun ja hoidon alalla ja joka kuuluu johonkin seuraavista ryhmistä:
a) valtiolliset tai ei-valtiolliset kansainväliset laitokset tai yhteisöt sekä kansalliset valtiolliset laitokset tai yhteisöt;
b) kansalliset ei-valtiolliset laitokset tai yhteisöt, jotka ovat sen valtion tähän tarkoitukseen hyväksymiä, jonka alueella ne sijaitsevat,
voi ilmoittaa Euroopan neuvoston pääsihteerille vähintään kolme kuukautta ennen komitean kokousta, että se haluaa lähettää tarkkailijoita kyseiseen kokoukseen. Tämä on sallittava, ellei kolmasosa sopimuspuolista vähintään kuukautta ennen kokousta ole esittänyt pääsihteerille vastalausetta.
4. Euroopan neuvoston pääsihteeri kutsuu pysyvän komitean koolle. Ensimmäinen kokous on pidettävä vuoden kuluessa tämän yleissopimuksen voimaantulopäivästä. Sen jälkeen pysyvän komitean tulee kokoontua vähintään joka toinen vuosi ja aina, kun sopimuspuolten enemmistö niin vaatii.
5. Pysyvän komitean kokous on äänivaltainen, kun sopimuspuolten enemmistö on läsnä.
6. Tämän yleissopimuksen määräykset huomioon ottaen pysyvä komitea laatii omat menettelytapasääntönsä.
14 artikla
1. Pysyvällä komitealla on vastuu tämän yleissopimuksen soveltamisen seurannasta. Se voi erityisesti:
- jatkuvasti tarkistaa tämän yleissopimuksen ja sen liitteiden määräyksiä ja tutkia kaikki tarpeelliset muutokset;
- tehdä esityksiä sopimuspuolille toimista, joihin olisi ryhdyttävä yleissopimuksen tarkoitusperien toteuttamiseksi;
- ehdottaa sopivia menetelmiä tämän yleissopimuksen mukaisesti harjoitetun toiminnan saattamiseksi yleisön tietoon;
- esittää ministerikomitealle, että Euroopan neuvostoon kuulumattomia valtioita kutsuttaisiin liittymään tähän yleissopimukseen;
- tehdä esityksiä tämän yleissopimuksen mukaisen toiminnan tehostamiseksi, esim. lajien tai lajiryhmien tehokasta suojelua kehittävien sopimusten tekemistä koskevia esityksiä sellaisten valtioiden kanssa, jotka eivät ole yleissopimuksen osapuolia.
2. Tehtäviensä suorittamiseksi pysyvä komitea voi omasta aloitteestaan järjestää asiantuntijaryhmien kokouksia.
15 artikla
Pysyvän komitean tulee jokaisen kokouksen jälkeen toimittaa Euroopan neuvoston ministerikomitealle raportti työstään sekä yleissopimuksen mukaisten toimien tehokkuudesta.
VII LukuMuutokset
16 artikla
1. Sopimuspuolen tai ministerikomitean ehdottamat muutokset tämän yleissopimuksen artikloihin tulee tiedottaa Euroopan neuvoston pääsihteerille ja hänen tulee toimittaa ne vähintään kaksi kuukautta ennen pysyvän komitean kokousta Euroopan neuvoston jäsenvaltioille, kaikille allekirjoittajavaltioille ja sopimuspuolille sekä kaikille valtioille, jotka 19 artiklan määräysten mukaisesti on kutsuttu allekirjoittamaan tämä yleissopimus tai 20 artiklan määräysten mukaisesti on kutsuttu liittymään siihen.
2. Pysyvän komitean tulee tarkastaa edellisen kappaleen määräysten mukaisesti ehdotetut muutokset, ja:
a) jos muutos koskee 1-12 artiklaa, pysyvän komitean tulee alistaa 3/4 enemmistöllä annetuista äänistä hyväksytty teksti sopimuspuolten hyväksyttäväksi;
b) jos muutos koskee 13-24 artiklaa, pysyvän komitean tulee alistaa 3/4 enemmistöllä annetuista äänistä hyväksytty teksti ministerikomitean hyväksyttävästi. Tekstin tultua hyväksytyksi se toimitetaan sopimuspuolille näiden hyväksymistä varten.
3. Muutos tulee voimaan kolmantenakymmenentenä päivänä siitä, kun kaikki sopimuspuolet ovat ilmoittaneet pääsihteerille hyväksyneensä muutoksen.
4. Tämän artiklan 1 kappaleen, 2 kappaleen a-kohdan ja 3 kappaleen määräyksiä sovelletaan hyväksyttäessä uusia liitteitä tähän yleissopimukseen.
17 artikla
1. Sopimuspuolen tai ministerikomitean ehdottamat muutokset tämän yleissopimuksen liitteisiin tulee tiedottaa Euroopan neuvoston pääsihteerille, ja hänen tulee toimittaa ne vähintään kaksi kuukautta ennen pysyvän komitean kokousta Euroopan neuvoston jäsenvaltioille, kaikille allekirjoittajavaltioille ja sopimuspuolille, sekä kaikille valtioille , jotka 19 artiklan määräysten mukaisesti on kutsuttu allekirjoittamaan tämä yleissopimus tai 20 artiklan määräysten mukaisesti on kutsuttu liittymään siihen.
2. Pysyvän komitean tulee tarkastaa edellisen kappaleen määräysten mukaisesti ehdotetut muutokset, ja se voi hyväksyä ne sopimuspuolten 2/3 enemmistöllä. Hyväksytty teksti toimitetaan sopimuspuolille.
3. Kun pysyvä komitea on hyväksynyt muutoksen, ja ellei 1/3 sopimuspuolista ole ilmoittanut vastustavansa sitä, muutos tulee voimaan 3 kuukauden kuluttua hyväksymisestä niiden sopimuspuolten osalta, jotka eivät ole sitä vastustaneet.
VIII LukuRiitojen Ratkaisu
18 artikla
1. Pysyvän komitean tulee tehdä kaikkensa edesauttaakseen sitä, että tämän yleissopimuksen soveltamisesta mahdollisesti aiheutuvat vaikeudet ratkaistaan ystävällisessä hengessä.
2. Tämän yleissopimuksen tulkintaa tai soveltamista koskeva sopimuspuolten välinen riita, jota ei ole pystytty ratkaisemaan edellisen kappaleen määräysten perusteella tai kyseisten osapuolten välisillä neuvotteluilla, tulee jonkin osapuolen vaatimuksesta ratkaista välimiesmenettelyllä, elleivät osapuolet toisin sovi. Jokainen sopimuspuoli nimeää yhden välimiehen, ja nämä kaksi välimiestä nimeävät kolmannen. Tämän artiklan 3 kappaleen määräykset huomioon ottaen, jos jompikumpi osapuoli kolmen kuukauden kuluessa siitä, kun välimiesmenettelyä on vaadittu, ei ole nimennyt välimiestään, Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen presidentti nimeää hänet toisen osapuolen pyynnöstä sitä seuraavan kolmen kuukauden kuluessa. Samaa menettelyä on noudatettava, mikäli välimiehet eivät kahden ensimmäisen välimiehen nimittämistä seuraavan kolmen kuukauden kuluessa pääse yksimielisyyteen kolmannesta välimiehestä.
3. Riidan syntyessä kahden sopimuspuolen välille, joista toinen kuuluu jäsenvaltiona Euroopan talousyhteisöön, joka on sopimuspuoli, toisen sopimuspuolen tulee esittää välimiesmenettelyvaatimuksensa sekä jäsenvaltiolle että Euroopan talousyhteisölle, joiden yhdessä tulee ilmoittaa sille kahden kuukauden kuluessa vaatimuksen vastaanottamisesta, toimiiko riidassa osapuolena jäsenvaltio vai Euroopan talousyhteisö vai nämä kaksi yhdessä. Ellei määräajan kuluessa tällaista ilmoitusta ole tehty, pidetään jäsenvaltiota ja Euroopan talousyhteisöä yhtenä riidan osapuolena sovellettaessa välitystuomioistuimen perustamista ja menettelytapoja koskevia määräyksiä, kuten myös silloin, kun jäsenvaltio ja Euroopan talousyhteisö yhdessä esiintyvät riidan osapuolena.
4. Välitystuomioistuimen tulee laatia omat menettelytapasääntönsä. Se tekee päätöksensä yksinkertaisella ääntenenemmistöllä. Päätös on lopullinen ja sitova.
5. Jokainen osapuoli vastaa nimeämänsä välimiehen kuluista, ja osapuolet jakavat tasan kolmannen välimiehen kulut, kuten myös muut välimiesmenettelystä aiheutuneet kulut.
IX LukuLoppumääräykset
19 artikla
1. Tämä yleissopimus on avoinna allekirjoittamista varten Euroopan neuvoston jäsenvaltioille ia sellaisille valtioille, jotka eivät ole sen jäseniä, mutta jotka ovat osallistuneet yleissopimuksen laadintaan, sekä Euroopan talousyhteisölle.
Siihen päivään saakka, jona yleissopimus tulee voimaan, se on avoinna allekirjoittamista varten myös sellaisille valtioille, joille ministerikomitea on esittänyt allekirjoittamiskutsun.
Yleissopimus edellyttää ratifiointia tai hyväksymistä. Ratifioimis- ja hyväksymiskirjat talletetaan Euroopan neuvoston pääsihteerin huostaan.
2. Yleissopimus tulee voimaan seuraavan kuukauden ensimmäisenä päivänä kolmen kuukauden kuluttua siitä päivästä, jolloin viisi valtiota, joista vähintään neljä on Euroopan neuvoston jäsenvaltioita, on ilmaissut suostumuksensa tulla yleissopimuksen sitomiksi edellisen kappaleen määräysten mukaisesti.
3. Euroopan talousyhteisön tai sellaisen allekirjoittajavaltion osalta, joka tämän jälkeen ilmaisee suostumuksensa tulla yleissopimuksen sitomaksi, se tulee voimaan seuraavan kuukauden ensimmäisenä päivänä kolmen kuukauden kuluttua ratifioimis- tai hyväksymiskirjan tallettamispäivästä.
20 artikla
1. Tämän yleissopimuksen tultua voimaan Euroopan neuvoston ministerikomitea voi neuvoteltuaan sopimuspuolten kanssa kutsua liittymään yleissopimukseen minkä tahansa valtion, joka ei ole Euroopan neuvoston jäsen ja jolle on esitetty allekirjoittamiskutsu 19 artiklan määräysten mukaisesti, mutta joka ei vielä ole allekirjoittanut yleissopimusta, sekä minkä tahansa muun valtion, joka ei ole Euroopan neuvoston jäsen.
2. Yleissopimus tulee voimaan jokaisen siihen liittyvän valtion osalta seuraavan kuukauden ensimmäisenä päivänä kolmen kuukauden kuluttua siitä päivästä, jona liittymiskirja on talletettu Euroopan neuvoston pääsihteerin huostaan.
21 artikla
1. Valtio voi allekirjoittaessaan tämän yleissopimuksen tai tallettaessaan ratifioimis-, hyväksymis- tai liittymiskirjansa määrätä, millä alueella tai alueilla tätä yleissopimusta sovelletaan.
2. Sopimuspuoli voi tallettaessaan ratifioimis-, hyväksymis- tai liittymiskirjansa tai milloin tahansa sen jälkeen Euroopan neuvoston pääsihteerille tekemällään ilmoituksella ulottaa rämän yleissopimuksen koskemaan mitä tahansa tässä ilmoituksessa mainittua aluetta, jonka ulkomaansuhteista se vastaa ja jonka puolesta sillä on oikeus tehdä sitoumuksia.
3. Edellisen kappaleen mukaisesti tehty ilmoitus voidaan minkä tahansa ilmoituksessa mainitun alueen osalta peruuttaa ilmoittamalla siitä pääsihteerille. Peruutus tulee voimaan seuraavan kuukauden ensimmäisenä päivänä kuuden kuukauden kuluttua siitä päivästä, jona pääsihteeri vastaanotti peruutusilmoituksen.
22 artikla
1. Valtio voi allekirjoittaessaan yleissopimuksen tai tallettaessaan ratifioimis-, hyväksymis- tai liittymiskirjansa tehdä yhden tai useamman tiettyjä, I-III liitteessä lueteltuja. lajeja koskevan varauman ja/tai tiettyjen varaumassa. tai varaumissa mainittuien lajien osalta tiettyjä IV liitteessä lueteltuja tappo- ja pyyntivälineitä tai -menetelmiä tai muita hyödyntämistapoja koskevan varauman. Yleisluonteisia varaumia ei sallita.
2. Sopimuspuoli, joka ulottaa tämän yleissopimuksen koskemaan 21 artiklan 2 kappaleessa tarkoitetussa ilmoituksessa mainittua aluetta, voi kyseisen alueen osalta tehdä yhden tai useamman varauman edellisen kappaleen määräysten mukaisesti.
3. Muita varaumia ei sallita.
4. Sopimuspuoli, joka tämän artiklan 1 ja 2 kappaleen mukaisesti on tehnyt varauman, voi kokonaan tai osaksi peruuttaa sen Euroopan neuvoston pääsihteerille tekemällään ilmoituksella. Peruutus tulee voimaan siitä päivästä, jona pääsihteeri vastaanotti ilmoituksen peruutuksesta.
23 artikla
1. Sopimuspuoli voi milloin tahansa irtisanoa tämän yleissopimuksen Euroopan neuvoston pääsihteerille tekemällään ilmoituksella.
2. Irtisanominen tulee voimaan seuraavan kuukauden ensimmäisenä päivänä kuuden kuukauden kuluttua siitä päivästä, jona pääsihteeri on vastaanottanut ilmoituksen irtisanomisesta.
24 artikla
Euroopan neuvoston pääsihteeri ilmoittaa Euroopan neuvoston jäsenvaltioille, kaikille allekirjoittajavaltioille. Euroopan talousyhteisölle, mikäli tämä allekirjoittaa yleissopimuksen, ja kaikille sopimuspuolille:
a) allekirjoittamisista;
b) ratifioimis-, hyväksymis- ja liittymiskirjojen tallettamisista;
c) päivämääristä, jolloin tämä yleissopimus 19 ja 20 artiklan mukaisesti tulee voimaan;
d) 13 artiklan 3 kappaleen määräysten mukaisesti toimitetuista tiedoista;
e) 15 artiklan määräysten mukaisesti annetuista raporteista;
f) 16 ia 17 artiklan mukaisesti hyväksytyistä muutoksista ia uusista liitteistä sekä päivämääristä, jolloin muutos tai uusi liite tulee voimaan;
g) 21 artiklan 2 ja 3 kappaleen määräysten mukaisesti tehdyistä ilmoituksista;
h) 22 artiklan 1 ja 2 kappaleen määräysten mukaisesti tehdyistä varaumista;
i) 22 artiklan 4 kappaleen määräysten mukaisesti tehdyistä varaumien irtisanomisista;
j) 23 artiklan määräysten mukaisesti tehdyistä ilmoituksista ja päivämääristä, jolloin irtisanominen tulee voimaan.
Tämän vakuudeksi allekirjoittaneet ovat, asianmukaisesti siihen valtuutettuina, allekirjoittaneet tämän yleissopimuksen.
Tehty Bernissä 19 päivänä syyskuuta 1979 yhtenä englannin- ia ranskankielisenä kappaleena, jonka molemmat tekstit ovat yhtä todistusvoimaiset ja joka talletetaan Euroopan neuvoston arkistoon. Euroopan neuvoston pääsihteeri toimittaa oikeiksi todistetut jäljennökset Euroopan neuvoston kaikille jäsenvaltioille, kaikille allekirjoittajavaltioille, Euroopan talousyhteisölle, mikäli tämä on allekirjoittanut yleissopimuksen, sekä kaikille valtioille, jotka on kutsuttu allekirjoittamaan tämä yleissopimus tai liittymään siihen.
I Liite/Appendix I Täysin rauhoitetut kasvilajit Strictly protected flora species
PTERIDOPHYTA
ASPIDIACEAE
Diplazium caudatum (Cav.) Jermy
PTERIDACEAE
Pteris serrulata Forssk.
GYMNOSPERMAE
PINACEAE
Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei
ANGIOSPERMAE
ALISMATACEAE
Alisma wahlenbergii (O. R. Holmberg) Juzepczuk
BERBERIDACEAE
Gymnospermium altaicum (Pallas) Spach
BORAGINACEAE
Anchusa crispa Viv.
Myosotis rehsteineri Wartm.
Omphalodes littoralis Lehm.
Onosma caespitosum Kotschy
Onosma troodi Kotschy
Soleanthus albanicus (Degen et al.) Degen & Baldacci
Symphytum cycladense Pawl.
CAMPANULACEAE
Campanula sabatia De Not.
CARYOPHYLLACEAE
Arenaria lithops Heywood ex McNeill
Gypsophila papillosa P.Porta
Loeflingia tavaresiana G.Samp.
Silene orphanidis Boiss.
Silene rothmaleri Pinto de Silva
Silene velutina Pourret ex Loisel.
CHENOPODIACEAE
Kochia saxicola Guss.
Salicornia veneta Pignatti & Lausi
CISTACEAE
Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva
COMPSITAE
Anacyclusl alboranensis Esteve Chueca & Varo
Anthemis glaberrima (Rech.f.) Greuter
Artemisia granatensis Boiss.
Artemisia laciniata Willd.
Aster pyrenaeus Desf. ex DC.
Aster sibricus L.
Centaurea balearica J.D. Rodriguez
Centaurea heldreichii Halacsy
Centaurea horrida Badaro
Centaurea kalambakensis Freyn & Sint.
Centaurea lactiflora Halacsy
Centaurea linaresii Lazaro
Centaurea megarensis Halacsy & Hayek
Centaurea niederi Heldr.
Crepis peucedanifolia Boiss. & Orph.
Centaurea princeps Boiss. & Heldr.
Crepis crocifolia Boiss. & Heldr.
Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich & Greuter
Leontodon siculus (Guss.) Finch & Sell
Logfia neglecta (Soy.-Will.) Holub
Senecio alboranicus Maire
CONVOLVULACEAE
Convolvulus argyrothamnos Greuter
CRUCIFERAE
Alyssum akamasicum B.L. Burtt
Alyssum fastigiatum Heywood
Arabis kennedyae Meikle
Biscutella neustriaca Bonnet
Brassica hilarionis Post
Brassica macrocarpa Guss.
Braya purpurascens (R.BR.) Bunge
Coronopus navasii Pau
Diplotaxis siettiana Maire
Enarthrocarpus pterocarpus DC.
Hutera rupestris P.Porta
Iberis arbuscula Runemark
Ionopsidium acaule (Desf.) Reichemb.
Ptilotrichum pyrenaicum (Lapeyr.) Boiss.
Rynchosinapis johnstonii (G.Samp.) Heywood
Sisymbrium matritense P.W. Ball & Heywood
EUPHORBIACEAE
Euphorbia ruscinonensis Boiss.
GRAMINEAE
Stipa bamarica Martinovsky & H. Scholz
GROSSULARIACEAE
Ribes sardoum Martelli
HYPERICACEAE
Hypericum aciferum (Greuter) N.K.B. Robson
IRIDACEAE
Crocus cyprius Boiss. & Kotschy
Crocus hartmannianus Honnboe
LABIATAE
Amaracus cordifolium Montr. & Auch.
Micromeria taygetea P.H. Davis
Nepeta sphaciotica P.H. Davis
Phlomis brevibracteata Turrill
Phlomis cypria Post
Salvia crassifolia Sibth. & Smith
Sideritis cypria Post
Thymus camphoratus Hoffmanns. & Link
Thymus carnosus Boiss.
Thymus cephalotos L.
LEGUMINOSAE
Astragalus algarbiensis Coss. ex Bunge
Astragalus aquilinus Anzalone
Astragalus maritimus Moris
Astragalus verrucosus Moris
Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl.
Ononis maweana Ball
Oxytropis deflexa (Pallas) DC.
LENTIBULARIACEAE
Pinguicula crystallina Sibth & Smith
LILIACEAE
Androcymbium rechingeri Greuter
Chionodexa lochiae Meikle
Muscari gussonei (Parl.) Tod.
Scilla morrisii Meikle
ORCHIDACEAE
Ophrys kotschyi Fleischm. & Soo
PAPAVERACEAE
Rupicapnos africana (Lam.) Pomel
PLUMBAGINACEAE
Armeria rouyana Daveau
Limonium paradoxum Pugsley
Limonium recurvum C.E. Salmon
POLYGONACEAE
Rheum rhaponticum L.
PRIMULACEAE
Primula apennina Widmer
Primula egaliksensis Wormsk.
RANUNCULACEAE
Aquilegia cazorlensis Heywood
Aquilegia kitaibelii Schott
Consolida samia P.H. Davis
Delphinium caseyi B.L. Burtt
Ranunculus kykkoensis Meikle
Ranunculus weyleri Mares
RUBIACEAE
Galium litorale Guss.
SCROPHULARIACEAE
Antirrhinum charidemi Lange
Euphrasia marchesettii Wettst. ex Marches.
Linaria algarviana Chav.
Linaria ficalhoana Rouy
SELAGIANCEAE
Globularia stygia Orph. ex Boiss.
SOLANACEAE
Atropa baetica Willk.
THYMELAEACEAE
Daphne rodriguezii Texidor
UMPELLIFERAE
Angelica heterocarpa Lloyd
Angelica palustris (Besser) Hoffman
Bubleurum kakiskalae Greuter
Ferula cypria Post
Laserpitium longiradium Boiss.
Oenanthe conioides Lange
VALERIANACEAE
Valeriana longiflora Willk.
VIOLACEAE
Viola hispida Lam.
Viola jaubertiana Mares & Vigineix
II Liite/Appendix II Täysin rauhoitetut eläinlajit Strictly protected fauna species
Nisäkkäät/Mammals
INSECTIVORA
Talpidae Desmana pyrenaica
(Galemys pyrenaicus)
MICROCHIROPTERA Kaikki lajit paitsi
Pipistrellus pipistrellus/
all species except
Pipistrellus pipistrellus
RODENTIA
Sciuridae Citellus citellus
Cricetidae Cricetus cricetus
Hystricidae Hystrix cristata
CARNIVORA
Canidae Canis lupus
Alopex lagopus
Ursidae Kaikki lajit/all species
Mustelidae Lutreola (Mustela) lutreola
Lutra lutra
Gulo gulo
Felidae Lynx pardina (pardellus)
Panthera pardus
Panthera tigris
Odobenidae Odobenus rosmarus
Phocidae Monachus monachus
ARTIODACTYLA
Bovidae Capra aegagrus
Rupicapra rupicapra ornata
Ovibos moschatus
ODONTOCETI
Delphinidae Delphinus delphis
Tursiops truncatus (tursio)
Phocaenidae Phocaena phocaena
MYSTACOCETI
Balaenopteridae Sibbaldus (Balaenoptera) musculus
Megaptera novaengliae
(longimana, nodosa)
Balaenidae Eubalaena glacialis
Balaena mysticetus
Linnut/Birds
GAVIIFORMES
Gaviidae Kaikki lajit/all species
PODICIPEDIFORMES
Podicipedidae Podiceps griseigena
Podiceps auritus
Podiceps nigricollis (caspicus)
Podiceps ruficollis
PROCELLARIIFORMES
Hydrobatidae Kaikki lajit/all species
Procellariidae Puffinus puffinus
Procellaria diomedea
PELECANIFORMES
Phalacrocoracidae Phalocrocorax pygmaeus
Pelecanidae Kaikki lajit/all species
CICONIIFORMES
Ardeidae Ardea purpurea
Casmerodius albus (Egretta alba)
Egretta garzetta
Ardeola ralloides
Bulbuleus (Ardeola) ibis
Nycticorax nycticorax
Ixobrychus minutus
Botaurus stellaris
Ciconiidae Kaikki lajit/all species
Threskiornithidae Kaikki lajit/all species
Phoenicopteridae Phoenicopterus ruber
ANSERIFORMES
Anatidae Cygnus cygnus
Cygnus bewickii (Columbianus)
Anser erythropus
Branta leucopsis
Branta ruficollis
Tadorna tadorna
Tardona ferruginea
Marmaronetta (Anas) angustirostnis
Somateria spectabilis
Polysticta stelleri
Histrionicus histrionicus
Bucephala islandica
Mergus albellus
Oxyura leucocephala
GRUIFORMES
Turnicidae Turnix sylvatica
Gruidae Kaikki lajit/all species
Rallidae Porzana porzana
Porzana pusilla
Porzana parva
Crex crex
Porphyrio porphyrio
Fulica cristata
Otitidae Kaikki lajit/all species
CHARADRIIFORMES
Charadriidae Hoplopterus spinosus
Charadrius histicula
Charadrius dubius
Charadrius alexandrinus
Charadrius leschenaulti
Eudromias morinellus
Arenaria interpres
Scolopacidae Callinago media
Numenius tenuirostris
Tringa stagnatilis
Tringa ochropus
Tringa glareola
Tringa hypoleucos
Tringa cinerea
Calidris minuta
Calidris temminckii
Calidris maritima
Calidris alpina
Calidris ferruginea
Calidris alba
Limicola falcinellus
Recurvirostridae Kaikki lajit/all species
Phalaropodidae Kaikki lajit/all species
Burhinidae Burhinus oedicnemus
Glareolidae Kaikki lajit/all species
Laridae Pagophila eburnea
Larus audouinii
Larus melanocephalus
Larus genei
Larus minutus
Larus (Xenia) sabini
Chlidonias niger
Chlidonias leucopterus
Chlidonias hybrida
Gelochelidon nilotica
Hydroprogne caspia
Sterna hirundo
Sterna paradisaea (macrura)
Sterna dougallii
Sterna albifrons
Sterna sandvicensis
COLUMBIFORMES
Pteroclididae Kaikki lajit/all species
CUCULIFORMES
Cuculidae Glamator glandarius
STRIGIFORMES Kaikki lajit/all species
CAPRIMULGIFORMES
Caprimulgidae Kaikki lajit/all species
APODIFORMES
Apodidae Apus pallidus
Apus melba
Apus caffer
III Liite/Appendix III Suojeltavat eläinlajit
Protected fauna species
Nisäkkäät/Mammals
INSECTIVORA
Erinaceidae Erinaceus europaeus
Soricidae Kaikki lajit/all species
MICROCHIROPTERA
Vespertilionidae Pipistrellus pipistrellus
DUPLICIDENTATA
Leporidae Lepus timidus
Lepus capensis (europaeus)
RODENTIA
Sciuridae Sciurus vulgaris
Marmota marmota
Castoridae Castor fiber
Gliridae Kaikki lajit/all species
Microtidae Microtus ratticeps (oeconomus)
Microtus nivalis (lebrunii)
CETACEA Kaikki lajit, joita ei ole mainittu
II liitteessä/all species nor mentioned
in Appendix II
CARNIVORA
Mustelidae Meles meles
Mustela erminea
Mustela nivalis
Putorius (Mustela) putorius
Martes martes
Martes foina
Viverridae Kaikki lajit/all species
Felidae Felis catus (silvestris)
Lynx lynx
Phocidae Phoca vitulina
Pusa (Phoca) hispida
Pagophilus groenlandicus
(Phoca groenlandica)
Erignathus barbatus
Halichoerus grypus
Cystophora cristata
ARTIODACTYLA
Suidae Sus scrofa meridionalis
Cervidae Kaikki lajit/all species
Bovidae Ovis aries (musimon, ammon)
Capra ibex
Capra pyrenaica
Rupicapra rupicapra
Linnut/Birds
Kaikki lajit, joita ei ole lueteltu II liitteessä, paitsi:
All species not included in Appendix II with the exception of:
Larus marinus Garrulus glandarius
Larus fuscus Pica pica
Larus argentatus Corvus monedula
Columba palumbus Corvus frugilegus
Passer domesticus Corvus corone (corone ja/and cornix)
Sturnus vulgaris
Sammakkoeläimet/Reptiles
Kaikki lajit, joita ei ole lueteltu II liitteessä
All species not included in Appendix II
Matelijat/Amphibians
Kaikki lajit, joita ei ole lueteltu II liitteessä
All species not included in Appendix II
IV Liite Kielletyt tappo- ja pyyntivälineet ja menetelmät sekä muunlaiset hyödyntämistavat
Nisäkkäät
-- Ansat
-- Sokeiden ja vahingoittuneiden elävien eläinten käyttö houkuttimena
-- Nauhoittimet
-- Sähkölaitteet, jotka voivat tappaa ja tainnuttaa
-- Keinotekoiset valolähteet
-- Peilit ja muut häikäisylaitteet
-- Kohteiden valaisemiseen käytettävät laitteet
-- Tähtäyslaitteet yöammuntaa varten, joihin kuuluu elektroninen kuvaa suurentava tai muuntava laite
-- Räjähdysaineet*
-- Verkot**
-- Loukut**
-- Myrkyt sekä myrkytetyt tai tainnutetut syötit
-- Kaasulla myrkyttäminen ja savuun tappaminen
-- Puoliautomaattiset tai automaattiset aseet, joiden makasiiniin mahtuu enemmän kuin kaksi panosta
-- Lentokoneet
-- Liikkuvat moottoriajoneuvot
Linnut
-- Ansat***
-- Linnunliimat
-- Koukut
-- Sokeiden tai vahingoittuneiden elävien lintujen käyttö houkuttimena
-- Nauhoittimet
-- Sähkölaitteet, jotka voivat tappaa ja tainnuttaa
-- Keinotekoiset valolähteet
-- Peilit ja muut häikäisylaitteet
-- Kohteiden valaisemiseen käytettävät laitteet
-- Sellaiset tähtäyslaitteet yöammuntaa varten, joihin kuuluu elektroninen kuvaa suurentava tai muuntava laite
-- Räjähdysaineet
-- Verkot
-- Myrkyt sekä myrkytetyt tai nukutusainetta sisältävät syötit
-- Puoliautomaattiset tai automaattiset aseet, joiden makasiiniin mahtuu enemmän kuin kaksi panosta
-- Lentokoneet
-- Liikkuvat moottoriajoneuvot
* paitsi valaiden pyyntiin
** laajamittaiseen tai ei-valikoivaan pyydystämiseen
tai tappamiseen käytettynä
*** paitsi Lagopus leveysasteen 58° P pohjoispuolella