Finlex - Etusivulle
Valtioneuvoston oikeuskansleri

21.12.2011

Valtioneuvoston oikeuskansleri

Valtioneuvoston oikeuskanslerin ja apulaisoikeuskanslerin ratkaisuja

Ulosottovalituksen käsittelyn joutuisuus

Asiasanat
Käräjäoikeus, Viipyminen
Tapausvuosi
2011
Antopäivä
Diaarinumero
OKV/22/31/2010
Ratkaisija
Oikeuskansleri

Käräjäoikeus oli ratkaissut 9.4.2009 vireille tulleen ulosottovalituksen 1.3.2010. Asiaa koskeva valitus oli saapunut käräjäoikeuteen 29.3.2010 ja vastavalituksen määräpäivä oli ollut 14.4.2010. Asian asiakirjat oli lähetetty käräjäoikeudesta hovioikeuteen 14.5.2010.

Oikeuskanslerin mukaan ulosottovalitusta ei ollut käsitelty eikä sen valitusasiakirjoja lähetetty hovioikeudelle lain edellyttämällä joutuisuudella. Hän kiinnitti asian käsittelystä vastanneen käräjätuomarin huomiota siihen, että ulosottovalitukset tulee käsitellä kiireellisesti, ja käräjäoikeuden huomiota sillä olevaan velvollisuuteen lähettää valitusasiakirjat hovioikeuteen viipymättä.

Oikeuskansleri totesi päätöksessään käräjätuomarin työtilanteestaan selostaman johdosta yleisellä tasolla, että on lähtökohtaisesti ongelmallista, jos asiat, jotka laki edellyttää käsiteltäviksi kiireellisesti tai jotka laatunsa vuoksi muutoin edellyttävät tavanomaista joutuisampaa käsittelyä, keskittyvät kovin suuressa määrin yksille käsittelijöille. Tällöin vaatimus asian kiireellisenä käsittelemisestä saattaa tosiasiallisesti menettää merkitystään, kun työntekijän mahdollisuudet tehtäviensä priorisointiin jäävät käytännössä vähäisiksi.

Ulosottokaari 11 luku 15 § 2 mom
Oikeudenkäymiskaari 25 luku 18 § 1 mom

Sivun alkuun