Finlex - Etusivulle
Työtuomioistuin

19.12.2006

Työtuomioistuin

Työtuomioistuimen ratkaisut ja lausunnot vuodesta 1970 lähtien.

TT:2006-109

Asiasanat
Lakko, Työrauhavelvollisuuden rikkominen, Valvontavelvollisuus, Valvontavelvollisuus
Tapausvuosi
2006
Antopäivä
Diaarinumero
R 102/06

Työntekijöiden lakko oli ollut vastalause työnantajan henkilöstön vähentämissuunnitelmille. Lakko oli siten kohdistunut työehtosopimuksen määräykseen, jonka mukaan työnantajalla on oikeus ottaa toimeen ja erottaa työntekijä.

Ammattiosaston toimikunnan jäseniä oli osallistunut lakkoon. Ammattiosasto vastasi edustajiensa menettelystä ja oli näin ollen rikkonut työrauhavelvollisuutensa.

Työntekijäliitto, joka ei ollut ryhtynyt riittäviin toimenpiteisiin tilanteen selvittämiseksi ja työrauhan palauttamiseksi, oli laiminlyönyt valvontavelvollisuutensa.

TYÖTUOMIOISTUIN TUOMIO Nro 109

KANTAJA

Metsäteollisuus ry

VASTAAJA

Paperiliitto ry

KUULTAVA

Paperiliiton Lohjan osasto n:o 47

ASIA

Työrauhavelvollisuuden rikkominen

KÄSITTELY TYÖTUOMIOISTUIMESSA

Suullinen valmistelu 4.12.2006

KANNE

Vaatimukset

Metsäteollisuus ry on vaatinut, että Paperiliiton Lohjan osasto ja Paperiliitto tuomitaan hyvityssakkoon, ammattiosasto työrauhavelvollisuuden rikkomisesta ja Paperiliitto valvontavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Lisäksi Metsäteollisuus ry on vaatinut, että vastaaja ja kuultava velvoitetaan yhteisvastuullisesti korvaamaan liiton oikeudenkäyntikulut laillisine viivästyskorkoineen.

Perusteet

Loparex Oy:ssä annettiin henkilöstön vähentämistä koskeva yhteistoimintaneuvotteluesitys 19.6.2006. Yhtiön paperitehtaan, jalostustehtaan ja kunnossapito-osaston työntekijät poistuivat työpaikalta 21.6.2006 kello 8 - 9.30 välisenä aikana. Tehtaan pääluottamusmies ja muut luottamusmiehet ilmoittivat työnantajan edustajille samana päivänä kello 11, että lakon syynä on yhteistoimintaneuvottelujen aloittaminen ja että työhön palataan 22.6.2006 kello 6.

Ammattiosaston järjestämään lakkoon osallistuivat kaikki ne yhtiön paperitehtaan, jalostustehtaan ja kunnossapito-osastojen työntekijät, joilla oli työvuoro mainittuna ajanjaksona. Yhteensä lakkoon osallistui 90 työntekijää.

Yhtiön työsuhdepäällikkö oli heti saatuaan tiedon ulosmarssista vaatinut pääluottamusmiestä palauttamaan työrauha. Pääluottamusmies oli kuitenkin ilmoittanut, ettei aio ryhtyä toimenpiteisiin lakon lopettamiseksi. Luottamusmiehet olivat olleet mukana lakkojen suunnittelussa ja ammattiosaston toimikunnan kuusi jäsentä osallistui lakkoon.

Paperiliitolle oli 21.6.2006 kello 9.37 lähetetty telefax, jossa sitä vaadittiin välittömästi ryhtymään toimenpiteisiin lakon lopettamiseksi. Liitto ei ollut vastannut vaatimukseen eikä ollut työehtosopimuksen allekirjoituspöytäkirjan tehostettua valvontavelvollisuutta koskevasta määräyksestä huolimatta ryhtynyt mihinkään toimenpiteisiin työrauhan palauttamiseksi.

Työtaistelu kohdistui paperiteollisuuden työehtosopimuksen 5 §:n 1 kohtaan, jossa määrätään työnantajan oikeudesta ottaa toimeen ja erottaa työntekijä. Lakon aiheuttama tuotannon arvon menetys oli 267 624 euroa.

VASTAUS

Vastaus kannevaatimuksiin

Paperiliitto ja Paperiliiton Lohjan osasto ovat kiistäneet kanteen ja vaatineet sen hylkäämistä. Työnseisauksesta ja sen kestosta esitetyt seikat on myönnetty oikeiksi.

Kanteen kiistämisen perusteet

Loparex Oy:n kanteessa mainittujen osastojen työntekijät olivat aloittaneet spontaanin ulosmarssin aamulla 21.6.2006. Pääluottamusmies oli välittömästi saatuaan asiasta tiedon noin kello 8.30 tuloksettomasti pyrkinyt peruuttamaan työtaistelun. Työntekijät olivat ilmoittaneet pääluottamusmiehelle mielenilmauksen syyksi sen, että aiemmassa yt-neuvottelussa sovittuja asioita ei ollut edes ehditty toteuttaa kun työnantaja oli jo ilmoittanut uusista vähennys- ja säästötavoitteista.

Luottamusmiehillä ei ollut ollut aikaa reagoida tapahtumiin tai tosiasiallista mahdollisuutta estää ulosmarssia. Luottamusmiehet tai ammattiosaston toimikunta eivät tienneet mielenilmauksesta etukäteen. Luottamusmiesten selvitettyä yhtiön toimitusjohtajalle edellä esitetyt seikat tämä olikin todennut, että luottamusmiehet olivat tehneet asiassa voitavansa ja kertoi uskovansa, ettei osaston toimikunta ollut järjestänyt ulosmarssia.

Ammattiosastolla tai luottamusmiehillä ei ollut ollut osaa ulosmarssin toteuttamiseen, mitä osoitti myös yhtiön eri osastojen työntekijöiden eriaikainen työstä poistuminen. Ammattiosasto ei ollut rikkonut työrauhavelvollisuutta.

Paperiliiton palkkasihteeri oli välittömästi saatuaan Metsäteollisuus ry:ltä tiedon ulosmarssista soittanut yhtiön pääluottamusmiehelle ja vaatinut työrauhan palauttamista. Vaatimus oli toistettu sähköpostilla. Paperiliitto oli reagoinut tapahtumiin heti tiedon saatuaan eikä se ollut laiminlyönyt valvontavelvollisuutta.

Ammattiosastossa on 277 työssäkäyvää jäsentä.

TYÖTUOMIOISTUIMEN RATKAISU

Perustelut

Loparex Oy:n Lohjan tehtaan 90 työntekijää on ollut kanteessa kerrotuin tavoin lakossa 21.6.2006 kello 9 ja 22.6.2006 kello 6 välisen ajan. Lakko on ollut vastalause työntekijöiden vähentämiseen tähtäävien yhteistoimintaneuvotteluiden aloittamiselle. Lakko on siten kohdistunut työtaistelutoimenpiteenä Metsäteollisuus ry:n ja Paperiliiton välisen paperiteollisuuden työehtosopimuksen 5 §:n 1 kohdan määräykseen, jonka mukaan työnantajalla on oikeus ottaa toimeen ja erottaa työntekijä.

Lakkoon on muiden työntekijöiden ohella osallistunut useita ammattiosaston toimikunnan jäseniä. Ammattiosasto, joka vastaa edustajiensa menettelystä, on rikkonut työehtosopimuslain mukaisen työrauhavelvollisuutensa.

Metsäteollisuus ry on 21.6.2006 kello 9.37 lähettänyt Paperiliitolle telefaxin, jossa se on kehottanut liittoa ryhtymään toimenpiteisiin työrauhan palauttamiseksi. Paperiliitto on samana aamuna kello 10.47 lähettänyt tehtaan pääluottamusmiehelle sähköpostin, jossa liitto on vaatinut työrauhan palauttamista. Jättäessään ryhtymättä muihin toimenpiteisiin tilanteen selvittämiseksi ja työrauhan pikaiseksi palauttamiseksi Paperiliitto on paperiteollisuuden työehtosopimuksen allekirjoituspöytäkirjan 12 kohdan tehostettua työrauhavelvoitetta koskeva määräys huomioonottaen laiminlyönyt valvontavelvollisuutensa.

Oikeudenkäyntikulut

Paperiliitto ja Paperiliiton Lohjan osasto ovat jutun hävitessään työtuomioistuimesta annetun lain 33a §:n nojalla velvollisia korvaamaan Metsäteollisuus ry.n oikeudenkäyntikulut, joiden määrä on jätetty oikeuden harkintaan. Asian laatuun, sen edellyttämiin toimenpiteisiin ja aiheutuneisiin kustannuksiin nähden kohtuullisen korvauksen määrä on 500 euroa.

Tuomiolauselma

Työtuomioistuin tuomitsee työehtosopimuslain 8, 9 ja 10 §:n nojalla Paperiliiton Lohjan osasto n:o 47 ry:n ja Paperiliitto ry:n maksamaan Metsäteollisuus ry:lle hyvityssakkoa, Paperiliiton Lohjan osasto n:o 47 ry:n työrauhavelvollisuuden rikkomisesta 1 800 euroa ja Paperiliitto ry:n valvontavelvollisuuden laiminlyönnistä 2 500 euroa.

Paperiliiton Lohjan osasto n:o 47 ry ja Paperiliitto ry velvoitetaan yhteisvastuullisesti korvaamaan Metsäteollisuus ry:n oikeudenkäyntikulut 500 eurolla, jolle on maksettava viivästyskorkoa korkolain 4 §:n 1 momentissa tarkoitetun korkokannan mukaan siitä lähtien, kun kuukausi on kulunut työtuomioistuimen tuomion antopäivästä.

Asian ratkaisemiseen ovat osallistuneet Saloheimo puheenjohtajana sekä Lonka, Virtanen, Niskanen, Vertanen ja Lehto jäseninä. Esittelijä on ollut Ruohoniemi.

Tuomio on yksimielinen.

Sivun alkuun