Finlex - Etusivulle
Työtuomioistuin

2.12.1980

Työtuomioistuin

Työtuomioistuimen ratkaisut ja lausunnot vuodesta 1970

TT:1980-120

Asiasanat
Työtaistelu, kohteena, / palkankorotusvaatimus
Tapausvuosi
1980
Antopäivä
Diaarinumero
D:1980/45

Ammattiosasto vastasi luottamusmiesten osallistumisesta työehtosopimuksen palkkausmääräyksiin työtaisteluna kohdistuneisiin lakkoihin. Ammattiosaston toimikuuta oli kokouksessaan kehottanut tilanteen normalisoimiseen. Ammattiosaston toiminta ei työtuomioistuimen mielestä ollut ollut riittävää osastolle kuuluvan työrauhavelvollisuuden täyttämiseksi.

Asianosaiset: Metsäteollisuuden Työnantajaliitto r.y. Paperiliitto r.y.

RATKAISU

Asianosaisliittojen välillä 28.2.1979 solmitussa paperi ja puumassateollisuutta koskevassa työehtosopimuksessa on muun muassa seuraavat määräykset:

I YLEISET MÄÄRÄYKSET

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

4 § Työrauhavelvoite

1. Ryhtyminen lakkoon, saartoon, työsulkuun tai muuhun siihen verrattavaan toimenpiteeseen tämän sopimuksen muuttamiseksi sen voimassaoloaikana tai lisäyksen saamiseksi siihen samoin kuin joukkoirtisanominen tai joukkoirtisanoutuminen saman tarkoituksen saavuttamiseksi on kielletty.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

III PALKKAMÄÄRÄYKSET

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

11 § Aikapalkat

1. Kausipalkat sovitaan kussakin teollisuuslaitoksessa erikseen ottamalla huomioon työntekijäin ammattitaito, työn vaativuus ja muut työn suoritukseen vaikuttavat tekijät niin, että palkat tulevat ammateittain oikeudenmukaisessa suhteessa porrastetuiksi ja että ammattiryhmien A1-K1 kausipalkka on vähintään 900 mk. Palkka-asteikon määräämisperusteena käytetään liitteessä II olevaa tai paikallisesti sovittua ja liittojen vahvistamaa ammattiryhmittelyä sekä ammatti- tai muuhun koulutukseen perustuvaa kokemusta. Kausipalkkasopimuksesta ilmenevä työntekijän tuntipalkka saadaan jakamalla hänen kausipalkkansa työehtosopimuksen 13 §:ssä sovitulla tuntikertoimella, joka on keskeytymättömässä vuorotyössä 82 ja muissa työaikamuodoissa 80. (Kts. TESA 1 § 1.)

Muist. 1. Jos niissä olosuhteissa, joiden perusteella kausipalkat ovat 1. kohdan mukaan sovitut, tapahtuu oleellisia muutoksia, sovitaan paikallisesti uusista kausipalkoista.

Suoritettaessa sellaisia työnjärjestelyjä, jotka oleellisesti vaikuttavat työn määrään tai laatuun, työnantajan tulee antaa niistä ennakolta selostus ao. luottamusmiehelle ja työntekijöille sekä heitä kuultuaan tehdä esitys toimenpiteiden mahdollisesti aiheuttamista muutoksista ammattiryhmittelyyn ja palkkoihin.

Palkkamuutoksista sovittaessa on otettava huomioon työn määrän tai laadun muutos sekä sovittavan palkan oikeudenmukainen suhde muiden työntekijöiden palkkoihin.

Ammattiryhmittelyn ja palkkojen mahdollisista muutoksista pyritään sopimukseen ennen työnjärjestelyn toimeenpanoa. Asiasta käydään neuvottelut ilman aiheetonta viivytystä ja alistetaan se, ellei paikallisesti päästä sopimukseen mikäli mahdollista jo ennen työnjärjestelyn toimeenpanoa liittojen käsiteltäväksi. Elleivät liitotkaan pääse asiasta yksimielisyyteen, alistetaan se keskusliittojen ratkaistavaksi.

2. Paikallisia kausipalkkasopimuksia noudatetaan osana tätä sopimusta.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

VI NEUVOTTELUJÄRJESTYSMÄÄRÄYKSET

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

30 § Sopimuksen tulkinta

1. Jos tämän tai sopimuspuolten välillä tehtyjen muiden sopimusten tai pöytäkirjojen sisällöstä, määräysten tulkinnasta tai soveltamisesta syntyy erimielisyyttä, jota asianomaiset eivät saa heidän välisissään neuvotteluissa selvitetyksi, on asia siirrettävä sopijapuolten ratkaistavaksi.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

2. Niissä tapauksissa, jolloin paikalliset neuvottelut eivät johda tulokseen, ja toinen osapuoli haluaa alistaa asian liittojen ratkaistavaksi, on asiasta laadittava muistio, jonka molemmat osapuolet allekirjoittavat ja jossa on lyhyesti mainittu erimielisyyttä koskeva asia sekä molempien osapuolten kanta. Muistiosta on jätettävä molemmille sopimuspuolille kappale.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Metsäteollisuuden Työnantajaliitto on työtuomioistuimessa lausunut, että liiton jäsenyrityksen Kymi Kymmene Oy:n Voikkaan paperitehtaalla oli kuluvan vuoden alusta neuvoteltu paperikone 18:n pakkaajien palkkauksesta. Neuvottelun aiheena oli alkuaan ollut pakkauksiin tuleva uusi liima. Neuvotteluissa oli todettu, että kuluvan vuoden helmikuun lopussa suoritettavassa remontissa vain mainittu liiman muutos aiheuttaisi muutoksen työolosuhteisiin. Neuvotteluja oli jatkettu 5.2.1980, jolloin näkemyserot osapuolilla olivat olleet suuria. Tyytymättömänä neuvottelutilanteeseen olivat paperikone 18:n pakkaajat jarruttaneet työntekoa 5. ja 6.2. Neuvotteluja jatkettaessa 13.2.1980 oli työntekijäpuoli esittänyt pakkaajien palkkausjärjestelmän muuttamista siten, että se samalla olisi korottanut pakkaajien palkkaa usealla markalla tunnissa. Neuvotteluja oli jatkettu 29.2.1980, jolloin työnantajapuoli antoi esityksen palkkauskysymyksen ratkaisemiseksi. Neuvotteluja oli sovittu jatkettavaksi 5.3.1980. Paperikone 18 oli käynnistetty 1.3. remontin jälkeen. Tällöin olivat pakkaajat ilmoittaneet, että he eivät ryhdy töihin ennen kuin heidän palkoistaan oli päästy sopimukseen. Tällöin oli tilanne saatu normalisoiduksi, kun vastaajaliiton jäsenyhdistyksen Paperiteollisuuden Työntekijäin Liiton Voikkaan osasto n:o 36 r.y:n eli nykyisen Paperiliiton Voikkaan osasto n:o 36 r.y:n kanssa oli sovittu, että neuvotteluja jatketaan jo 3.3.1980. 3.3.1980 ja 5.3.1980 käydyissä neuvotteluissa ei asiasta oltu päästy ratkaisuun. Tällöin oli sovittu asian siirtämisestä erimielisyysmuistiolla liittojen käsiteltäväksi.

Viimeksi mainittuna päivänä noin kello 17 paperikone 18:n pakkaajat olivat ilmoittaneet kieltäytyvänsä työstä, koska heidän palkoistaan ei oltu päästy sopimukseen. Mainitun ammattiosaston asettamalle pääluottamusmiehelle oli ilmoitettu tilanteesta ja häntä oli kehotettu normalisoimaan tilanne. Lakko oli kuitenkin jatkunut myös seuraavissa työvuoroissa. Seuraavan yön aikana paperikoneiden 11, 16 ja 17 pakkaajat olivat ryhtyneet jarruttamaan työntekoa. Syyksi paperikone 11:n pakkaajat olivat ilmoittaneet myötätuntotoimenpiteen. Seuraavana aamuna olivat kaikki pakkaajat ryhtyneet lakkoon. Mainittujen lakkojen johdosta paperikoneet oli jouduttu pysäyttämään seuraavasti: paperikone 18, 5.3. kello 20, paperikone 11, 6.3. kello 7.15, paperikone 16, 6.3. kello 9.15 ja paperikone 17, 6.3. kello 9.30. Lakko oli päättynyt 7.3. kello 14 ja siihen oli osallistunut 37 työntekijää, minkä lisäksi työtä vaille jäi 334 työntekijää.

17.3.1980 oli muun muassa kyseessä olevassa palkkausasiassa käyty liittojen välinen neuvottelu paikallisten osapuolten ollessa läsnä. Neuvottelussa ei oltu saavutettu yhteisymmärrystä. Neuvottelussa esillä olleita tuotantopalkkioita ja pakkausta koskevia asioita liittojen edustajat olivat päättäneet käsitellä 21.3.1980. Lisäksi liittojen edustajat olivat esittäneet ennen sitä käytäväksi vielä paikallisesti neuvotteluja pakkaukseen liittyvistä kysymyksistä. Työnantajapuoli oli esittänyt pääluottamusmiehelle käytäväksi neuvotteluja 19.3.1980 kello 8.30. Tällöin pääluottamusmies oli vastannut, että neuvotteluja tuskin käydään tyhjässä tehtaassa. 17.3.1980 kello 23 olivat uuden hiomon työntekijät ilmoittaneet kääntävänsä uudelta hiomolta vanhalle hiomolle johtavien massaputkien venttiilit kiinni neuvottelutilanteen takia. Työnantajapuolelta oli otettu yhteyttä hiomon luottamusmieheen ja häntä oli kehotettu normalisoimaan tilanne. Luottamusmies oli ilmoittanut yrityksensä olleen tulokseton, mutta jatkavansa yrityksiä edelleen aamulla. Mainitun yön kuluessa olivat myös eri pakkaamojen pakkaajat aloittaneet jarrutuksen. Pääluottamusmiestä oli seuraavana aamuna kehotettu normalisoimaan tilanne tehtaalla. Jarrutuksen syyksi paperikoneiden 16, 17 ja 18 pakkaajat olivat ilmoittaneet palkkaneuvottelut ja paperikone 11:n pakkaajat, etteivät he ennätä pakata enempää. Jarrutuksen johdosta olivat paperikoneet 11, 16 ja 18 pysähtyneet aamuvuoron kuluessa. Myöskään paperikone 17:ää, joka oli seissyt remontin takia, ei remontin loputtua ollut ollut mahdollista käynnistää suuren rullamäärän takia. Noin kello 14 kuorimon ja hiomon työtekijät olivat ilmoittaneet työnjohdolle laittavansa koneet seisokkikuntoon ja poistuvansa työpaikalta. Noin kello 14.30 oli kuljetusosaston luottamusmies ilmoittanut, että paperikoneiden 11 ja 18 varaston lastaaja ja pinkkaaja sekä paperikoneiden 16 ja 17 varaston lastaaja ja pinkkaaja lopettavat työnteon. Noin kello 16 olivat paperitehtaan muut työntekijät poistuneet työpaikoiltaan. Lakko oli päättynyt 20.3.1980 kello 14 ja siihen oli osallistunut 511 työntekijää mukaan lukien ne luottamusmiehet, joilla olisi ollut työvuoro lakon aikana.

Näillä perusteilla Metsäteollisuuden Työnantajaliitto on vaatinut Paperiliiton Voikkaan osasto n:o 36:n tuomitsemista hyvityssakkoon työehtosopimuslain 8 §:n mukaisten velvollisuuksien rikkomisesta ja laiminlyömisestä.

Paperiliitto on kanteeseen vastatessaan myöntänyt, että 3. ja 5.3.1980 käydyissä neuvotteluissa luottamusmiehet olivat sopineet asian alistamisesta liitoille, mutta että paperikone 18:n pakkaajat eivät olleet noudattaneet tehtyä sopimusta. Pääluottamusmiehen lisäksi tilannetta olivat pyrkineet normalisoimaan varapääluottamusmies, ammattiosaston puheenjohtaja, pakkaamoiden molemmat luottamusmiehet sekä paperitehtaan neuvotteleva luottamusmies, kuitenkaan siinä onnistumatta. Paperiliitto kiisti 5.3. ja 6.3. välisenä yönä tapahtuneeksi väitetyn jarrutuksen paperikoneiden 16 ja 17 osalta. 13.3. tapahtuneesta venttiilin sulkemisesta ei luottamusmiehen näkemyksen mukaan ollut ollut suoranaista haittaa tuotannolle ennen aamua, joten hän oli saattanut tehokkaammin pyrkiä työrauhan palauttamiseen silloin kun hänellä olisi itsellään työvuoro. 17.3.1980 jälkeisenä aikana tapahtuneeseen paperikone 16:n pysäyttämiseen ei ollut ollut asiallista syytä. Samoin paperikone 17 olisi tällöin voitu käynnistää. Kumpaakin konetta varten olisi ollut käytettävissä lukuisia tyhjiä tambuurirautoja. Työntekijät olivat kokeneet paperikoneiden 16 ja 17 pysäyttämisen työnantajan painostustoimenpiteenä paperikone 18:n pakkaajia kohtaan. Väitetty luottamusmiehen ilmoitus siitä, ettei neuvotteluja käytäisi tyhjässä tehtaassa, oli viitannut siihen, että työntekijöille oli ilmoitettu heidän kieltäytyessään tekemästä muuta kuin omaa työtään, ettei lastauksen lisäksi muuta työtä ollut, ja elleivät he sitä tekisi, heiltä lopetettaisiin palkanmaksu. Tämän uhkauksen johdosta olivat myös muut varastossa työskentelevät kuljetusosaston työntekijät keskeyttäneet työnsä.

Ammattiosasto ja liitto olivat osaltaan käytettävissään olevin keinoin pyrkineet tilanteen normalisoimiseen, mikä kävi ilmi 16.3. ja 19.3.1980 ammattiosaston toimikunnan kokousten pöytäkirjanotteista. Viimeksimainitussa otteessa kirjattu päätös oli johtanut neuvottelujen uuteen käynnistymiseen sekä tilanteen normalisoitumiseen.

Näillä perusteilla Paperiliitto on pyytänyt kanteen hylkäämistä.

Paperiliiton Voikkaan osasto n:o 36 on ollut jutussa kuultavana. Asianosaiset ovat vaatineet korvausta oikeudenkäyntikuluistaan.

Työtuomioistuin on tutkinut jutun ja katsoo siinä käyneen selville, että työntekijäin palkkauksesta käytyjen neuvottelujen aikana Voikkaan paperitehtaan työntekijät, jotka kuuluvat jäseninä silloiseen Paperiteollisuuden Työntekijäin Liiton Voikkaan osasto n:o 36:een, ovat ryhtyneet lakkoon kanteessa kerrotuin tavoin 5.3.-7.3.1980 ja 18.3.-20.3.1980. Näyttämättä on kuitenkin jäänyt, että kanteessa mainitut kuljetusosaston työntekijät olisivat kuuluneet sanottuun ammattiosastoon. Lakkojen tarkoituksena on ollut työntekijäin palkkavaatimusten tukeminen, ja ne ovat näin ollen kohdistuneet työtaistelutoimenpiteinä työehtosopimuksen palkkamääräyksiin. Samassa tarkoituksessa ovat myös pakkaajat kanteessa kerrotuissa tapauksissa jarruttaneet työtä, kuitenkin niin ettei paperikoneiden 16 ja 17 pakkaajien ole vastoin Paperiliiton kiistämistä näytetty jarruttaneen 5. ja 6.3.1980 välisenä yönä. Ammattiosaston toimikunta on 6.3.1980 ja 19.3.1980 pitämissään kokouksissa kehottanut tilanteen normalisoimiseen. Nämä toimenpiteet ovat mahdollisesti myötävaikuttaneet lakkojen keskeytymiseen. Ammattiosaston työpaikalle asettamat luottamusmiehet, joiden toiminnasta ammattiosasto on vastuussa, ovat osallistuneet työnseisauksiin kanteessa kerrotuin tavoin. Ammattiosaston toiminta ei työtuomioistuimen mielestä ole ollut riittävää osastolle kuuluvan työrauhavelvollisuuden täyttämiseksi.

Sanotuilla perusteilla työtuomioistuin harkitsee oikeaksi työehtosopimuslain 8, 9 ja 10 §:n nojalla tuomita Paperiliiton Voikkaan osasto n:o 36:n maksamaan Metsäteollisuuden Työnantajaliitolle hyvityssakkoa työrauhavelvollisuuden rikkomisesta 4 500 markkaa sekä korvaamaan Metsäteollisuuden Työnantajaliiton oikeudenkäyntikulut 900 markalla.

Työtuomioistuimessa läsnä juttua ratkaistaessa: Suviranta, puheenjohtaja, V. Hämäläinen, Sarkko, Pyrhönen, P. Hämäläinen, Suominen ja Olin.

Tuomio oli yksimielinen.

Sivun alkuun