Finlex - Etusivulle
Ennakkopäätökset

29.12.1983

Ennakkopäätökset

Korkeimman oikeuden verkkosivuilla ja vuosikirjassa julkaistut ratkaisut kokoteksteinä v. 1980 alkaen. Vuosilta 1926-1979 näkyvissä on ainoastaan otsikko tai hakemistoteksti.

KKO:1983-II-189

Asiasanat
Alkoholilaki, Keskiolutlaki
Tapausvuosi
1983
Antopäivä
Diaarinumero
H 83/39
Taltio
3174

Keskioluen nauttiminen yleisellä paikalla ei ole alkoholilain eikä keskioluesta annetun lain nojalla rangaistava teko.

I-jaosto

ASIAN KÄSITTELY ALEMMISSA OIKEUKSISSA

A oli Iisalmen tuomiokunnan määrättynä rangaistusmääräystuomarina 30.5.1980 antamallaan rangaistusmääräyksellä tuominnut B:n, joka oli nauttinut keskiolutta yleisellä paikalla, alkoholilain 93 ja 99 §:n nojalla alkoholijuoman nauttimisesta yleisellä paikalla neljää päiväsakkoa vastaavaan 32 markan sakkoon.

KKO:een 18.1.1983 saapuneessa hakemuksessaan A oli pyytänyt, että rangaistusmääräys purettaisiin, koska B:n syyksi luettu teko ei ollut rangaistava.

KKO p. tutki asian. Alkoholilain 99 §:n 1 momentin 4 kohdan mukaan alkoholijuoman ja väkiviinan nauttiminen oli kielletty yleisellä paikalla. Sanotun lain 1 §:n 1 momentin 2 kohdan ja 3 momentin mukaan alkoholijuomaa oli myös keskiolut, josta kuitenkin 4 §:n 1 momentin mukaan säädettiin erikseen. Keskioluesta annetussa laissa ei ollut säännöstä, jonka mukaan keskioluen nauttiminen yleisellä paikalla olisi kielletty, eikä mainitussa laissa myöskään viitattu alkoholilain 99 §:n 1 momentin 4 kohdan säännökseen. Kun keskioluen nauttiminen yleisellä paikalla ei siten lain mukaan ollut rangaistava teko, perustui rangaistusmääräys, jolla B oli tuomittu sanotusta teosta alkoholilain säännösten nojalla rangaistukseen, ilmeisesti väärään lain soveltamiseen. Sen vuoksi KKO harkitsi lailliseksi OK 31 luvun 8 §:n 4 kohdan nojalla purkaa ja poistaa rangaistusmääräyksen.

Ratkaisuun osallistuneet: oikeusneuvokset Jalanko, Nyberg ja Ketola sekä ylimääräiset oikeusneuvokset Rosokivi ja Virolainen

Sivun alkuun