Finlex - Etusivulle
Ennakkopäätökset

1.1.1967

Ennakkopäätökset

Korkeimman oikeuden verkkosivuilla ja vuosikirjassa julkaistut ratkaisut kokoteksteinä v. 1980 alkaen. Vuosilta 1926-1979 näkyvissä on ainoastaan otsikko tai hakemistoteksti.

KKO:1967-II-28

Asiasanat
Jutun palauttaminen, Palauttaminen menettelyvirheen vuoksi
Tapausvuosi
1967
Antopäivä

HO oli tuomitessaan kiinteistön myyjän rangaistukseen petoksesta julistanut kaupan puretuksi sekä velvoittanut hänet palauttamaan kauppahinnan ja suorittamaan ostajalle vahingonkorvausta mm. lainhuudatuskustannuksista, mutta jättänyt tutkimatta ostajan vaatimukset myyjän velvoittamisesta maksamaan korvausta kiinteistöllä suoritetuista perusparannuksista ja toisen kiinteistön hankkimiskuluista. Kun viimeksi mainitut vaatimukset olivat läheisessä asiayhteydessä ostajan jutussa asianomistajana tekemiin muihin vaatimuksiin, KKO palautti jutun siltä osin kuin HO oli jättänyt nuo vaatimukset tutkimatta HO:een uudelleen käsiteltäväksi.

MM.

Petos

Syytetty tuomittiin petoksesta, kun hän oli tilan myydessään salannut ostajalta sen tiedossaan olleen tilan arvoa alentavan seikan, että rakennettavaksi päätetty rautatie tuli kulkemaan niin läheltä tilan rajaa, että osa sen alueesta tuli jäämään ratavallin alle.

MM.

Sivun alkuun