Finlex - Etusivulle
Lyhyet ratkaisuselosteet (arkisto)

7.4.2021

Lyhyet ratkaisuselosteet (arkisto)

Korkeimman hallinto-oikeuden lyhyitä ratkaisuselosteita.

KHO 7.4.2021/H1157

Asiasanat
Ulkomaalaisasia, Kansainvälinen suojelu, Turvapaikkamenettely, Uusintahakemuksen ratkaiseminen ja tutkimatta jättäminen, Aiemman päätöksen lainvoimaisuus
Tapausvuosi
2021
Antopäivä
Diaarinumero
924/2020
Taltio
H1157
ECLI-tunnus
ECLI:FI:KHO:2021:H1157

Maahanmuuttovirasto oli voinut ratkaista kansainvälistä suojelua koskevan neljännen hakemuksen ja jättää sen tutkimatta, vaikka hakijan kolmatta hakemusta koskeva Maahanmuuttoviraston päätös ei ollut tuolloin vielä lainvoimainen. Ulkomaalaislain 102 §:ssä ei ollut säädetty, että aiemman hakemuksen johdosta tehdyn päätöksen lainvoimaisuus olisi prosessuaalinen edellytys uuden hakemuksen ratkaisemiseksi.

Vaikka kolmatta hakemusta koskeva valitus oli tullut vireille myöhemmin toisessa hallinto-oikeudessa, hallinto-oikeuden oli tullut ratkaista neljättä hakemusta koskeva valitus siirtämättä sitä toiselle, kolmatta hakemusta koskevaa valitusta käsittelevälle hallinto-oikeudelle. Valitusvaiheessa Maahanmuuttoviraston toimivaltaa asian ratkaisemiseen arvioitiin päätöksen tekohetkellä vallinneen tilanteen mukaisesti.

Asian ovat ratkaisseet oikeusneuvokset Mika Seppälä, Kari Tornikoski, Taina Pyysaari, Jaakko Autio ja Juha Lavapuro. Asian esittelijä Juuso Peltonen.

Sivun alkuun