Liikenneministeriön päätös luvanvaraisen tavaraliikenteen harjoittajalta vaadittavasta ammattitaidosta ja vakuuksista annetun liikenneministeriön päätöksen 10 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Liikenneministeriö on
muuttanut luvanvaraisen tavaraliikenteen harjoittajalta vaadittavasta ammattitaidosta ja vakuuksista 27 päivänä helmikuuta 1991 annetun liikenneministeriön päätöksen ( 441/91 ) 10 §:n seuraavasti:
10 §
Riittävien taloudellisten voimavarojen osoittamiseksi hakijan, jos on kysymyksessä uusi luvanhakija tai sellainen hakija, jolla on ollut liikennelupa tämän päätöksen voimaantullessa ja jonka hakemus tarkoittaa olemassa olevan kuljetuskaluston lisäämistä, on ennen liikenneluvan saamista asetettava vakuudet, joiden suuruus määräytyy liikenteessä käytettävän ajoneuvomäärän mukaisesti. Vakuutena pidetään raha- tai vakuutuslaitoksen antamaa takaussitoumusta, joka osoitetaan lupaviranomaiselle, ja joka voidaan käyttää liikenneluvan perusteella harjoitetun toiminnan aiheuttamien velvoitteiden täyttämiseen siten kuin takausmiehen edesvastaus-velvollisuuden tarkemmasta määräämisestä annetun asetuksen 3 §:ssä on säädetty.
Edellä 1 momentissa tarkoitettuna uutena luvanhakijana ei pidetä tuloverolain (1535/92) 24 §:n 1 momentin 1, 4 tai 5 kohdassa tarkoitetulla tavalla toimintamuotoa muuttanutta kuljetusyritystä.
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 1993.
Helsingissä 26 päivänä marraskuuta 1993
Liikenneministeri Ole NorrbackHallitusneuvos osastopäällikkönä, ylijohtaja Harri Cavén