Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

428/2025

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Laki Metsähallituksen erävalvonnasta annetun lain 14 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Laki
Antopäivä
Julkaisupäivä
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan Metsähallituksen erävalvonnasta annetun lain ( 1157/2005 ) 14 §, sellaisena kuin se on laissa 765/2010, seuraavasti:

14 §Sakkovaatimus, sakkomääräys ja rikesakkomääräys

Jos erävalvonnassa ilmi tulleesta tässä laissa tarkoitetusta rikkomuksesta voidaan määrätä rikesakko ja sen ohella menettämisseuraamus, erätarkastajalla on oikeus määrätä mainitut seuraamukset noudattaen sakon ja rikesakon määräämisestä annettua lakia (754/2010). Suostumus otetaan kuitenkin kirjallisena.

Jos erävalvonnassa ilmi tulleesta tässä laissa tarkoitetusta rikkomuksesta voidaan määrätä sakkorangaistus ja sen ohella menettämisseuraamus, erätarkastajalla on oikeus antaa sakkovaatimus tai sakkomääräys noudattaen sakon ja rikesakon määräämisestä annettua lakia. Sakkovaatimus tai sakkomääräys saa kuitenkin olla enintään 20 päiväsakkoa. Suostumus otetaan kirjallisena.

Erätarkastajalla on oikeus saada sakkorekisteriin talletettuja tietoja sakkorangaistuksista ja niiden täytäntöönpanosta 1 tai 2 momentissa tarkoitetun asian käsittelyä varten.


Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2026.

HE 5/2025

LaVM 6/2025

EV 52/2025

Helsingissä 27.6.2025

Tasavallan PresidenttiAlexander StubbOikeusministeriLeena Meri

Sivun alkuun