Laki Kioton mekanismien käytöstä annetun lain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan Kioton mekanismien käytöstä annetun lain ( 109/2007 ) 4 §:n 2 momentti sekä 12 ja 31 § seuraavasti:
4 §Kioton mekanismeihin osallistumisesta päättäminen
Suomen valtion nimissä annettavasta hankkeen hyväksynnästä puhtaan kehityksen mekanismin hankkeeksi päättää ulkoministeriö. Ulkoministeriö myös päättää Suomen valtion nimissä annettavasta valtuutuksesta osallistua tällaiseen hankkeeseen tai hankkeen valmisteluun.
12 §Oikaisuvaatimus todentajan lausuntoon
Todentajan lausuntoon saa vaatia oikaisua 14 päivän kuluessa lausunnon tiedoksisaannista. Oikaisuvaatimukseen sovelletaan muutoin, mitä hallintolaissa (434/2003) säädetään.
31 §Muutoksenhaku
Muutoksenhausta hallintotuomioistuimeen säädetään oikeudenkäynnistä hallintoasioissa annetussa laissa (808/2019).
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2024.
LaVM 2/2024
EV 38/2024
Helsingissä 13.6.2024
Tasavallan PresidenttiAlexander StubbTyöministeriArto Satonen