Laki kiinteistönvälitysliikkeistä ja vuokrahuoneiston välitysliikkeistä annetun lain 15 ja 21 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
kumotaan kiinteistönvälitysliikkeistä ja vuokrahuoneiston välitysliikkeistä annetun lain ( 1075/2000 ) 21 §:n 3 momentti, sellaisena kuin se on laissa 67/2017, ja
muutetaan 15 § sekä 21 §:n 1 ja 2 momentti, sellaisina kuin ne ovat, 15 § ja 21 §:n 1 momentti laissa 1010/2015 sekä 21 §:n 2 momentti laissa 67/2017, seuraavasti:
15 §Muutoksenhaku välittäjäkoelautakunnan päätökseen
Välittäjäkoetta koskevaan päätökseen saa vaatia oikaisua. Oikaisuvaatimuksesta säädetään hallintolaissa (434/2003).
Oikaisuvaatimuksen johdosta annettuun päätökseen saa hakea muutosta valittamalla Helsingin hallinto-oikeuteen. Muutoin muutoksenhaussa hallintotuomioistuimeen sovelletaan, mitä oikeudenkäynnistä hallintoasioissa annetussa laissa (808/2019) säädetään.
21 §Muutoksenhaku aluehallintoviraston päätökseen
Aluehallintoviraston muuhun kuin 18 ja 19 §:ssä tarkoitettuun päätökseen saa vaatia oikaisua. Oikaisuvaatimuksesta säädetään hallintolaissa.
Muutoksenhausta hallintotuomioistuimeen säädetään oikeudenkäynnistä hallintoasioissa annetussa laissa. Muutoksenhausta uhkasakon asettamista ja maksettavaksi tuomitsemista koskevaan päätökseen säädetään uhkasakkolaissa (1113/1990).
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2024.
LaVM 2/2024
EV 38/2024
Helsingissä 13.6.2024
Tasavallan PresidenttiAlexander StubbTyöministeriArto Satonen