Valtioneuvoston asetus sanomalehtijakeluun myönnettävästä väliaikaisesta valtionavustuksesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti säädetään valtionavustuslain (688/2001) 8 §:n nojalla:
1 §Soveltamisala
Tätä asetusta sovelletaan valtionavustuslain (688/2001) 5 §:n 2 momentissa tarkoitettuna yleisavustuksena väliaikaisesti myönnettävään postilain (415/2011) 6 a luvussa tarkoitettuun sanomalehtijakelua koskevaan valtionavustukseen.
Tämän asetuksen mukaisesta avustuksesta säädetään myös Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 106 artiklan 2 kohdan määräysten soveltamisesta tietyille yleisiin taloudellisiin tarkoituksiin liittyviä palveluja tuottaville yrityksille korvauksena julkisista palveluista myönnettävään valtiontukeen tehdyssä komission päätöksessä (2012/21/EU).
2 §Valtionavustusta koskeva julkinen valintamenettely
Valintamenettelyn piiriin kuuluvia postilain 2 §:n 14 kohdassa tarkoitettuja avustuskelpoisia alueita voidaan yhdistellä. Avustuskelpoinen alue ei voi olla maakuntaa suurempi.
Liikenne- ja viestintävirasto voi hakuilmoituksissa ilmoittaa postilain 2 §:n 11 kohdassa tarkoitetut sanomalehdet sekä aluekohtaiset enimmäishinnat, joita valintamenettelyn kautta valittu avustuksen saaja saa periä sanomalehtikustantajilta.
Hakuilmoituksessa voidaan asettaa avustuksen kohteena olevalle toiminnalle myös muita edellytyksiä.
3 §Valtionavustusta myönnettäessä käytettävät valintaperusteet
Valtionavustusta myönnetään postilain 35 e §:ssä säädetyt yleiset edellytykset täyttävälle hakijalle, joka sitoutuu mainitun lain 35 b §:ssä säädettyyn sanomalehtijakelua koskevan julkisen palveluvelvoitteen toteuttamiseen pienemmällä avustuksen määrällä kuin muut hakijat.
4 §Avustuskelpoiset kustannukset
Hyväksyttävinä kustannuksina otetaan huomioon kaikki postilain 35 b §:n mukaisesta julkisesta palveluvelvoitteesta johtuvat palveluiden tuottamisesta aiheutuvat kustannukset vähennettyinä palveluista saaduilla tuloilla sekä kohtuullinen voitto.
5 §Avustuksen hakeminen
Liikenne-ja viestintävirasto päättää avustuksen hakemiselle asetettavasta määräajasta, jonka on oltava kohtuullinen ja vähintään neljän viikon pituinen.
Hakemus tulee tehdä Liikenne- ja viestintäviraston vahvistamalle lomakkeelle. Hakemuksen tulee sisältää vähintään:
hakijan viimeksi vahvistettu tuloslaskelma ja tase;
alustava arvio aluekohtaisesti määritellystä avustuksen kohteena olevasta julkisesta palveluvelvoitteesta hakijalle aiheutuvista 4 §:ssä tarkoitetuista kustannuksista;
haettava avustuksen määrä;
muut hakuilmoituksessa edellytetyt tiedot.
6 §Avustuksen maksaminen
Avustuksesta 50 prosenttia maksetaan ennakkona. Avustuksen jäännöserä maksetaan avustuskauden päätyttyä, kun avustuksensaaja on esittänyt Liikenne- ja viestintävirastolle hyväksyttävän selvityksen avustuksen käytöstä ja kaikista avustuskelpoisista kustannuksista.
7 §Selvitys avustuksen käytöstä
Avustuksen saajan on toimitettava Liikenne- ja viestintävirastolle selvitys avustuksen käytöstä avustuspäätöksessä määrättyyn päivämäärään mennessä. Selvitykseen on liitettävä avustuksen saajan viimeksi vahvistettu tuloslaskelma ja tase.
Selvityksessä on eriteltävä julkisen palveluvelvoitteen mukaisen palvelun tuottamisesta aiheutuneet 4 §:n mukaiset avustuskelpoiset kustannukset ja palvelusta saadut tulot. Erittelyn on oltava vaikeuksitta johdettavissa tuensaajan kirjanpidosta.
8 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 15 päivänä toukokuuta 2023 ja on voimassa 31 päivään joulukuuta 2029.
Helsingissä 11.5.2023
Liikenne- ja viestintäministeriTimo HarakkaErityisasiantuntijaSara Vänttinen