Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1042/2023

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus alueiden kehittämisen ja Euroopan unionin alue- ja rakennepolitiikan hankkeiden rahoittamisesta annetun valtioneuvoston asetuksen 7 ja 34 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti

muutetaan alueiden kehittämisen ja Euroopan unionin alue- ja rakennepolitiikan hankkeiden rahoittamisesta annetun valtioneuvoston asetuksen ( 867/2021 ) 7 § ja

lisätään 34 §:ään, sellaisena kuin se on osaksi asetuksessa 187/2022, uusi 3 momentti seuraavasti:

7 §Investointihankkeen hyväksyttävät kustannukset

Maakunnan liitto ja elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus voivat rahoituslaissa säädetyn toimivaltansa mukaisesti myöntää tukea investointihankkeesta tai kehittämishankkeen sisältämästä investoinnista aiheutuviin seuraaviin kohtuullisiin ja hankkeen toteuttamisen kannalta tarpeellisiin hyväksyttäviin kustannuksiin:

1) 

rakennuksen, rakennelman tai rakenteen rakentamisessa, korjaamisessa tai laajentamisessa tarvittavien aineiden ja tarvikkeiden hankkimisesta aiheutuvat kustannukset sekä toteuttamisen edellyttämät maa- ja vesialueiden hankinta- ja vuokrakustannukset sekä rakennuksiin tai rakenteisiin kiinteästi liittyvien laitteiden hankinnasta aiheutuvat kustannukset sekä urakkakustannukset;

2) 

koneen, laitteen tai aineettoman oikeuden hankinnasta aiheutuvat kustannukset;

3) 

tietoverkkojen tai vastaavien verkkojen suunnittelusta, rakentamisesta ja laitehankinnoista sekä verkkojen rakentamiseksi ja käyttämiseksi välttämättömien käyttöoikeuksien hankinnasta aiheutuvat kustannukset.

34 §Interreg-ohjelmien kansallisen vastinrahoituksen määrä


Kansallista vastinrahoitusta ei myönnetä hankkeille, joiden kokonaiskustannukset ovat alle 20 000 euroa.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 2023.

Helsingissä 23.11.2023

ElinkeinoministeriWille RydmanJohtava asiantuntijaPetra Metsälä

Sivun alkuun