Valtioneuvoston asetus työttömyysetuutta määrättäessä huomioon otettavasta tulosta annetun valtioneuvoston asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti
lisätään työttömyysetuutta määrättäessä huomioon otettavasta tulosta annettuun valtioneuvoston asetukseen ( 1332/2002 ) uusi 1 a luku seuraavasti:
1 a lukuMuutosturvarahan perusteena olevan palkan määrittäminen
7 a §Muutosturvarahan perusteena oleva palkka
Muutosturvarahan perusteena huomioon otettavana vakuutuksenalaisena palkkana ja muuna ansiotulona pidettävänä vastikkeena pidetään työttömyysetuuksien rahoituksesta annetun lain (555/1998) 19 §:ssä tarkoitettua palkkaa, palkkiota tai muuta vastiketta, joka on maksettu korvauksena työstä.
7 b §Tuloista annettava selvitys
Muutosturvarahan suuruutta määriteltäessä käytetään ensisijaisesti palkanmaksajan tulotietojärjestelmään tallettamia tietoja. Tarvittaessa muutosturvarahan maksaja voi edellyttää muutosturvarahan hakijaa esittämään palkkalaskelman tai työnantajan antaman palkkatodistuksen.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2023.
Helsingissä 15.12.2022
Sosiaali- ja terveysministeriHanna SarkkinenErityisasiantuntijaJoni Rehunen