Valtioneuvoston asetus oman asunnon hankintaan myönnettävien lainojen korkotuesta annetun asetuksen 1 a §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti
muutetaan oman asunnon hankintaan myönnettävien lainojen korkotuesta annetun valtioneuvoston asetuksen ( 672/1982 ) 1 a §, sellaisena kun se on asetuksessa 843/2014, seuraavasti:
1 a §Korkotukilainan enimmäismäärä
Korkotukilainaksi voidaan hyväksyä asunnon sijaintikunnan mukaan enintään seuraavan suuruinen osa vastaantulolainasta:
Asunnon sijaintikunta | Laina enimmäismäärä, euroa |
1 Helsinki | 215 000 |
2 Espoo, Kauniainen, Vantaa | 160 000 |
3 Tampere, Turku | 140 000 |
4 Muut kunnat | 120 000 |
Tämä asetus tulee voimaan 15 päivänä huhtikuuta 2021.
Ennen asetuksen voimaantuloa nostettuihin lainoihin sovelletaan kuitenkin säännöksiä edelleen sellaisina kuin ne ovat tämän asetuksen tullessa voimaan.
Helsingissä 8.4.2021
Ympäristö- ja ilmastoministeriKrista MikkonenYlitarkastajaJorma Pietiläinen