Puolustusministeriön asetus asevelvollisuuslaissa ja terveydenhuollon järjestämisestä puolustusvoimissa annetussa laissa tarkoitetuista etuuksista annetun puolustusministeriön asetuksen väliaikaisesta muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Puolustusministeriön päätöksen mukaisesti
lisätään asevelvollisuuslaissa ja terveydenhuollon järjestämisestä puolustusvoimissa annetussa laissa tarkoitetuista etuuksista annetun puolustusministeriön asetukseen ( 1444/2007 ) väliaikaisesti uusi 5 a § seuraavasti:
5 a §Ruokaraha erityisistä palvelusolosuhteista johtuvan vapautuksen ajalta
Asevelvolliselle maksetaan ruokarahaa 13,50 euroa jokaiselta sellaiselta vuorokaudelta, jonka hän on erityisten palvelusolosuhteiden takia määrättynä palveluspaikan ulkopuolelle ja jonka aikana hänelle ei järjestetä asevelvollisuuslain 100 §:n 1 momentissa tarkoitettua muonitusta.
Tämä asetus tulee voimaan 7 päivänä huhtikuuta 2020 ja on voimassa 30 päivään kesäkuuta 2020.
Tätä asetusta sovelletaan 13 päivästä maaliskuuta 2020.
Helsingissä 2 päivänä huhtikuuta 2020
PuolustusministeriAntti KaikkonenHallitussihteeriPerttu Wasenius