Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

898/2019

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Maa- ja metsätalousministeriön asetus pyyntiluvalla sallittavasta itämeren norpan metsästyksestä metsästysvuonna 2019–2020

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Ajantasaistettu säädös
898/2019
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti säädetään metsästyslain (615/1993) 10 §:n 2 momentin nojalla, sellaisena kuin se on laissa 159/2011:

1 §Suurin sallittu saalismäärä

Metsästyslain (615/1993) 10 §:ssä tarkoitettujen pyyntilupien perusteella saaliiksi saatujen itämeren norppien määrä saa olla enintään 325 yksilöä.

2 §Alueelliset rajoitukset

Edellä 1 §:ssä mainitusta suurimmasta sallitusta saalismäärästä metsästettäviksi sallittavien itämeren norppien määrä saa olla alueellisesti seuraava: Lapin, Pohjois-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan ja Pohjanmaan maakunnissa (Perämeren-Merenkurkun kannanhoitoalue) yhteensä enintään 325 yksilöä.

3 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 17 päivänä heinäkuuta 2019 ja on voimassa 31 päivään heinäkuuta 2020.

Helsingissä 11 päivänä heinäkuuta 2019

Maa- ja metsätalousministeriJari LeppäErityisasiantuntijaJussi Laanikari

Sivun alkuun