Valtioneuvoston asetus ympäristökorvauksen, luonnonhaittakorvauksen, luonnonmukaisen tuotannon korvauksen ja ei-tuotannollisia investointeja koskevan korvauksen hakemisesta vuonna 2019
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti säädetään eräistä ohjelmaperusteisista viljelijäkorvauksista annetun lain (1360/2014) nojalla:
1 §Ympäristösitoumus
Kunta ei vuonna 2019 ota vastaan uusia eräistä ohjelmaperusteisista viljelijäkorvauksista annetun lain (1360/2014) 5 §:ssä tarkoitettuja ympäristösitoumuksia.
Vuonna 2019 voimassa olevaan ympäristösitoumukseen voidaan aktiiviviljelijän hakemuksesta hyväksyä korvauskelpoiseksi ja liittää ympäristökorvauksesta annetun valtioneuvoston asetuksen (235/2015) 5 §:n 1 momentissa tarkoitettua peltoalaa. Ympäristökorvauksesta annetun valtioneuvoston asetuksen 5 §:n 1 momentissa tarkoitettua peltoalaa saa liittää ympäristösitoumukseen enintään viisi hehtaaria. Jos sitoumuksen kohteena oleva peltoala on alle viisi hehtaaria, lisättävä peltoala voi olla enintään yksi hehtaari.
2 §Ympäristösopimukset
Aktiiviviljelijä voi vuonna 2019 tehdä ympäristökorvauksesta annetun valtioneuvoston asetuksen 27 §:ssä tarkoitetuista ympäristösopimuksista kosteikkojen hoitoa koskevan sopimuksen sekä maatalousluonnon monimuotoisuuden ja maiseman hoitoa koskevan sopimuksen, jos kyseessä on sopimus, johon sisältyvillä lohkoilla on toteutettu eräistä ohjelmaperusteisista viljelijäkorvauksista annetun lain 9 §:ssä tarkoitettu ei-tuotannollinen investointi.
Eräistä ohjelmaperusteisista viljelijäkorvauksista annetun lain 5 §:n 5 momentissa tarkoitettu rekisteröity yhdistys voi vuonna 2019 tehdä 1 momentissa tarkoitetun kosteikkojen hoitoa koskevan sopimuksen ja maatalousluonnon monimuotoisuuden ja maiseman hoitoa koskevan sopimuksen. Vesilain (587/2011) 12 luvussa tarkoitettu vesioikeudellinen yhteisö voi tehdä 1 momentissa tarkoitetun kosteikkojen hoitoa koskevan sopimuksen.
3 §Luonnonmukaisen tuotannon ja luonnonmukaisen kotieläintuotannon sitoumukset
Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus ei vuonna 2019 ota vastaan uusia eräistä ohjelmaperusteisista viljelijäkorvauksista annetun lain 8 §:ssä tarkoitettuja luonnonmukaisen tuotannon sitoumuksia ja luonnonmukaisen kotieläintuotannon sitoumuksia.
Vuonna 2019 voimassa olevaan luonnonmukaisen tuotannon sitoumukseen ja luonnonmukaisen kotieläintuotannon sitoumukseen voidaan aktiiviviljelijän hakemuksesta liittää ympäristökorvauksesta annetun valtioneuvoston asetuksen 5 §:n 1 momentissa tarkoitettuja peltoaloja enintään viisi hehtaaria. Jos sitoumuksen kohteena oleva peltoala on alle viisi hehtaaria, lisättävä peltoala voi olla enintään yksi hehtaari.
4 §Korvauskelpoinen ala luonnonhaittakorvausta haettaessa
Eräistä ohjelmaperusteisista viljelijäkorvauksista annetun lain 6 §:ssä tarkoitettua luonnonhaittakorvausta myönnettäessä korvauskelpoiseksi alaksi voidaan vuonna 2019 hyväksyä aktiiviviljelijän hakemuksesta:
luonnonhaittakorvauksesta annetun valtioneuvoston asetuksen (236/2015) 3 §:ssä tarkoitettu ala;
ympäristökorvauksesta annetun valtioneuvoston asetuksen 5 §:n 1 momentissa tarkoitettua peltoalaa enintään viisi hehtaaria.
5 §Ei-tuotannollisia investointeja koskeva korvaus
Ei-tuotannollisia investointeja koskevaa korvausta ei voida vuonna 2019 myöntää uusiin kosteikkoinvestointeja eikä perinnebiotooppien ja luonnonlaidunten alkuraivausta ja aitaamista koskeviin hankkeisiin.
6 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 9 päivänä huhtikuuta 2019.
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) N:o 1305/2013 (32013R1305); EUVL L 347, 20.12.2013, s. 487
Komission delegoitu asetus (EU) N:o 807/2014 (32014R0807); EUVL L 227, 31.7.2014, s. 1
Helsingissä 4 päivänä huhtikuuta 2019
Maa- ja metsätalousministeriJari LeppäNeuvotteleva virkamiesSuvi Ruuska