Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1158/2018

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Maa- ja metsätalousministeriön asetus kalastus- ja vesiviljelytuotteiden sallituista kauppanimistä

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Ajantasaistettu säädös
1158/2018
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti säädetään Euroopan unionin yhteisen kalastuspolitiikan kansallisesta täytäntöönpanosta annetun lain (1048/2016) 37 §:n nojalla:

1 §

Kalastus- ja vesiviljelytuotealan yhteisestä markkinajärjestelystä ja neuvoston asetusten (EY) N:o 1184/2006 ja (EY) N:o 1224/2009 muuttamisesta sekä neuvoston asetuksen (EY) N:o 104/2000 kumoamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 1379/2013  37 artiklan 1 kohdassa tarkoitettu luettelo Suomessa sallituista kalastus- ja vesiviljelytuotteiden kauppanimistä ja niiden tieteellisistä nimistä on tämän asetuksen liitteessä.

2 §

Sen, joka haluaa pitää Suomessa kaupan kalastus- tai vesiviljelytuotteita, joita ei ole mainittu 1 §:ssä tarkoitetussa luettelossa, on haettava maa- ja metsätalousministeriöltä luettelon muuttamista. Hakemus on perusteltava ja toimitettava hyvissä ajoin ennen suunniteltua kaupan pitämisen aloittamista maa- ja metsätalousministeriöön.

3 §

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2019.

Helsingissä 19 päivänä joulukuuta 2018

Maa- ja metsätalousministeriJari LeppäNeuvotteleva virkamiesHarri Kukka

Liite: MMMa kalastus- ja vesiviljelytuotteiden sallituista kauppanimistä

Sivun alkuun