Valtioneuvoston asetus vuodelta 2017 maksettavasta lihan ja vuodelta 2016 maksettavasta maidon kuljetusavustuksesta sekä vuodelta 2017 maksettavasta eräiden kotieläintalouden palvelujen tuesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti säädetään maa- ja puutarhatalouden kansallisista tuista annetun lain (1559/2001) 7 §:n 1 momentin ja 15 §:n 3 momentin nojalla:
1 §Soveltamisala
Maa- ja puutarhatalouden kansallisista tuista annetun lain (1559/2001) 6 §:n 2 kohdassa tarkoitettuna pohjoisena tukena voidaan myöntää:
kirjanpitovelvollisille lihan ostajille lihan kuljetusavustusta vuodelta 2017;
meijereille maidon kuljetusavustusta vuodelta 2016;
keinosiemennysalan toimijoille eräiden kotieläintalouden palvelujen tukea vuodelta 2017.
Lihan kuljetusavustusta voidaan myöntää nautojen, sikojen, lampaiden, siipikarjan, hevosten ja vuohien kuljetuksiin tuotantopaikalta teurastamoon tai poroteurastamoon.
2 §Lihan kuljetusavustus
Lihan kuljetusavustusta voidaan myöntää Elintarviketurvallisuusviraston hyväksymien teurastamoiden tai aluehallintoviraston hyväksymien poroteurastamoiden punnituslipukkeista tai -päiväkirjoista ilmenevien ruhopainojen perusteella, jos eläimen ruho on todettu lihantarkastuksessa ihmisravinnoksi kelpaavaksi ja liha on tuotettu liitteessä 1 mainitulla maatalouden tukien tukialueista ja niiden saaristoksi luettavista osa-alueista annetun valtioneuvoston asetuksen (5/2015), jäljempänä tukialueasetus , mukaisella tukialueella.
Lihan kuljetusavustusta voidaan tukivuodelta 2017 maksaa enintään liitteen 1 mukaisesti.
Jos avustuksen saajan lihan kuljetusavustuksen ja muutoin samaan tarkoitukseen saaman kuljetusavustuksen yhteismäärä olisi suurempi kuin 2 momentissa säädetty, tämän asetuksen mukaista avustusta ei makseta ylittävältä osalta.
3 §Maidon kuljetusavustus
Maidon kuljetusavustusta voidaan tukivuonna 2017 myöntää liitteessä 2 mainituilla alueilla vuonna 2016 tuottajilta keräillystä täysmaidosta euroina tuhatta litraa kohti enintään liitteen 2 mukaisesti.
Jos avustuksen saajan maidon kuljetusavustuksen ja muutoin samaan tarkoitukseen saaman kuljetusavustuksen yhteismäärä olisi suurempi kuin 1 momentissa säädetty, tämän asetuksen mukaista avustusta ei makseta ylittävältä osalta.
4 §Eräiden kotieläintalouden palvelujen tuki
Kotieläintaloudelle välttämättömien palveluiden turvaamiseksi keinosiemennysalan toimijoille, joilla tai joiden palveluksessa olevalla henkilöllä on eläinsuojelulain (247/1996) 29 §:ssä säädetty kelpoisuus tai jotka ovat kumotun kotieläinjalostuslain (794/1993) 6 §:ssä tarkoitettuja luvanhaltijoita, ja jotka saavat harjoittaa muuta keinosiementämistä kuin keinosiementämistä kotitilalla, voidaan myöntää eräiden kotieläintalouden palvelujen tukea liitteessä 3 mainituilla pohjoisen tuen alueilla sellaisista tukivuonna 2017 keinosiementämistä varten tehdyistä työmatkoista, jotka käynnin suorittaja tekee keinosiementämiseen kuuluvien välttämättömien tehtävien suorittamiseksi kotieläintaloutta harjoittavalle tilalle varsinaisen työpaikkansa ulkopuolelle. Jos käynnin suorittajalla ei työn luonteen vuoksi ole varsinaista työpaikkaa, tukea voidaan myöntää matkoista, jotka hän tekee keinosiementämisen suorittamiseksi asunnoltaan kotieläintaloutta harjoittavalle tilalle. Tukea voidaan myöntää enintään 13,50 euroa käyntikertaa kohti.
Jos tuen saajan eräiden kotieläintalouden palvelujen tukena ja muutoin samaan tarkoitukseen saaman kuljetusavustuksen tai muun tuen yhteismäärä olisi suurempi kuin 1 momentissa säädetty, tämän asetuksen mukaista tukea ei makseta ylittävältä osalta.
5 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 8 päivänä marraskuuta 2017.
Helsingissä 2 päivänä marraskuuta 2017
Maa- ja metsätalousministeriJari LeppäVanhempi hallitussihteeriJuha Vanhatalo
Liite 1
LIHAN KULJETUSAVUSTUS
Tukialueet | euroa/tonni |
C3–P2 | |
Kemi, Keminmaa, Simo, Tervola ja Tornio | 39,41 |
C3–P3 | |
Kemijärvi, Pello, Ranua, Rovaniemi ja Ylitornio | 39,41 |
C3–P4 | 69,07 |
Posio | |
C4–P4 | |
Kolari, Pelkosenniemi, Salla ja Savukoski sekä Kittilä ja Sodankylä, lukuun ottamatta tukialueasetuksen liitteessä 1 tarkoitettuun tukialueeseen P5 kuuluvia osia | 69,07 |
C4–P5 | |
Enontekiö, Inari, Muonio ja Utsjoki sekä Kittilä ja Sodankylä samassa laajuudessa kuin tukialueasetuksen liitteessä 1 | 157,84 |
Liite 2
MAIDON KULJETUSAVUSTUS
Kunta | euroa/1000 litraa |
Kajaani | 6,28 |
Paltamo | 8,19 |
Ristijärvi | 8,46 |
Sotkamo | 7,91 |
Vaala | 4,85 |
Hyrynsalmi | 10,10 |
Keminmaa | 6,55 |
Kuhmo | 10,37 |
Simo | 5,85 |
Tervola | 9,09 |
Tornio | 8,39 |
Kemijärvi | 9,03 |
Pello | 15,02 |
Pudasjärvi | 7,66 |
Puolanka | 10,43 |
Ranua | 8,13 |
Rovaniemi | 11,18 |
Suomussalmi | 13,10 |
Taivalkoski | 8,83 |
Ylitornio | 11,38 |
Kuusamo | 1,75 |
Posio | 4,73 |
Kittilä | 20,20 |
Kolari | 17,06 |
Pelkosenniemi | 16,82 |
Salla | 16,32 |
Savukoski | 23,20 |
Sodankylä | 19,10 |
Enontekiö | 25,93 |
Inari | 30,84 |
Muonio | 21,88 |
Utsjoki | 36,57 |
Liite 3
ERÄIDEN KOTIELÄINTALOUDEN PALVELUJEN TUKI
Kunta
Enontekiö
Hyrynsalmi
Inari
Kemijärvi
Kittilä
Kolari
Kuhmo
Kuusamo
Muonio
Pelkosenniemi
Pello
Posio
Pudasjärvi
Puolanka
Rovaniemi
Savukoski
Sodankylä
Suomussalmi
Taivalkoski
Utsjoki