Maa- ja metsätalousministeriön asetus Suomessa rekisteröityjen kalastusalusten harjoittaman lohenkalastuksen keskeyttämisestä ICES:n osa-alueilla 22—31
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 864/2015
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti säädetään yhteisen kalastuspolitiikan seuraamusjärjestelmästä ja valvonnasta annetun lain (1188/2014) 39 §:n 2 momentin nojalla:
1 §
Suomessa rekisteröityjen kalastusalusten lohenkalastus ICES:n osa-alueilla 22—31 on kielletty heinäkuun 24 päivästä 2015.
2 §
Kalastusalusten ennen 1 §:ssä tarkoitetun kiellon voimaantuloa ICES:n osa-alueilta 22—31 pyytämien lohisaaliiden aluksella pitäminen, jälleenlaivaus, uudelleensijoitus, kuljetus ja aluksesta purkaminen on sallittua 23 päivään heinäkuuta 2015.
3 §
Tämä asetus tulee voimaan 22 päivänä heinäkuuta 2015 ja on voimassa 31 päivään joulukuuta 2015.
Helsingissä 21 päivänä heinäkuuta 2015
Maatalous- ja ympäristöministeriKimmo TiilikainenNeuvotteleva virkamiesJarmo Vilhunen