Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

820/2015

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtiovarainministeriön asetus talletuspankin velvollisuudesta antaa tietoja talletussuojasta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Ajantasaistettu säädös
820/2015
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtiovarainministeriön päätöksen mukaisesti säädetään rahoitusvakausviranomaisesta annetun lain (1195/2014) 5 luvun 18 §:n nojalla:

1 §Talletussuojasta annettavat tiedot ennen tilisopimuksen tekemistä

Talletuspankin on annettava 2 momentissa tarkoitetut tiedot talletussuojasta tallettajalle kirjallisesti tai muulla pysyvällä tavalla ennen tilisopimuksen tekemistä. Tiedot voidaan antaa lomakkeella tai muutoin.

Tallettajalle on annettava vähintään seuraavat tiedot talletussuojasta:

1) 

mikä talletussuojajärjestelmä vastaa talletettujen varojen talletussuojasta, mitkä ovat sen yhteystiedot ja mistä tallettaja saa siitä lisätietoja;

2) 

kuinka suuri talletussuoja on;

3) 

mitkä talletukset ovat korvauskelpoisia talletuksia;

4) 

jos tallettajalla on useita korvauskelpoisia talletuksia samassa talletuspankissa, kuinka suuri talletussuoja on;

5) 

jos kyse on yhteisomistuksessa olevasta tilistä, minkä osuuden varoista talletussuoja kattaa;

6) 

mikä on talletusten korvausaika ja valuutta.

Jos sopimus tehdään tallettajan pyynnöstä maksupalvelulain (290/2010) 8 §:n 15 kohdassa tarkoitettua etäviestintä käyttäen siten, että tietoja ei voida asettaa asiakkaan saataville 1 momentissa tarkoitetulla tavalla ennen sopimuksen tekemistä, tiedot on asetettava asiakkaan saataville kirjallisesti tai muulla pysyvällä tavalla viipymättä sopimuksen tekemisen jälkeen.

Jos talletuspankki antaa sähköisesti 2 momentissa tarkoitetut tiedot, tallettajalla on oikeus saada pyynnöstä tiedot myös paperimuodossa.

2 §Talletussuojasta annettavat tiedot tilisopimuksen voimassaoloaikana

Tallettajalla on oikeus saada milloin tahansa sopimussuhteen aikana pyynnöstä talletuspankilta 1 §:n 2 momentissa tarkoitetut tiedot kirjallisesti tai muulla pysyvällä tavalla.

Talletuspankin on annettava kirjallisesti tai muulla pysyvällä tavalla vähintään kerran vuodessa tallettajalle:

1) 

tieto tallettajan korvauskelpoisista talletuksista;

2) 

1 §:n 2 momentissa tarkoitetut tiedot.

Talletuspankki voi antaa sähköisesti tässä pykälässä tarkoitetut tiedot, jos tallettaja on tehnyt talletuspankin kanssa sopimuksen verkkopankkipalvelun tai vastaavan sähköisen pankkipalvelun käyttämisestä. Tallettajalla on oikeus saada pyynnöstä tiedot myös paperimuodossa.

3 §Kieli, jolla talletussuojaa koskevat tiedot on annettava

Talletuspankin on annettava 2 §:ssä tarkoitetut tiedot suomeksi tai ruotsiksi. Talletuspankki ja tallettaja voivat sopia ennen tilisopimuksen laatimista, että tiedot annetaan muulla kielellä.

Talletuspankin ulkomaisen sivuliikkeen on annettava 2 §:ssä tarkoitetut tiedot sivuliikkeen sijaintivaltion virallisella kielellä tai muulla talletuspankin ja tallettajan ennen tilisopimuksen laatimista sopimalla kielellä.

4 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2015.

5 §Siirtymäsäännös

Talletuspankin on muutettava tilisopimuksensa ja tietojärjestelmänsä vastaamaan tässä asetuksessa säädettyjä vaatimuksia kuuden kuukauden kuluessa asetuksen voimaantulosta.

Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2014/49/EU (32014L0049); EUVL L 173, 12.6.2014, s. 149

Helsingissä 26 päivänä kesäkuuta 2015

ValtiovarainministeriAlexander StubbLainsäädäntöneuvosArmi Taipale

Sivun alkuun