Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1243/2015

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus vakuutusoikeudesta annetun valtioneuvoston asetuksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti

kumotaan vakuutusoikeudesta annetun valtioneuvoston asetuksen ( 237/2003 ) 4, 7 ja 10 § sekä

muutetaan 6 § ja 9 §:n 1 momentti, sellaisina kuin ne ovat, 6 § osaksi asetuksessa 705/2011 ja 9 §:n 1 momentti viimeksi mainitussa asetuksessa, seuraavasti:

6 §Virkavapaus

Vakuutusoikeuden ylituomari voi ottaa virkavapautta enintään 30 päivää vuodessa. Tätä pidemmäksi ajaksi myönnettävästä virkavapaudesta päättää korkein hallinto-oikeus.

Enintään vuoden virkavapauden vakuutusoikeustuomarille myöntää vakuutusoikeuden ylituomari. Vuotta pidemmäksi ajaksi virkavapauden myöntää korkein hallinto-oikeus.

Muille virkamiehille virkavapauden myöntää vakuutusoikeuden ylituomari.

9 §Vakuutusoikeuden johtoryhmä

Vakuutusoikeudessa on johtoryhmä ylituomarin apuna vakuutusoikeuden toiminnan johtamisessa ja kehittämisessä. Johtoryhmään kuuluvat ylituomarin lisäksi vakuutusoikeuden osaston johtajat ja kansliapäällikkö.



Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä lokakuuta 2015.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2015

Oikeus- ja työministeriJari LindströmErityisasiantuntijaSamuli Sillanpää

Sivun alkuun