Maa- ja metsätalousministeriön asetus teurasruhojen luokittelusta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti säädetään maataloustuotteiden markkinajärjestelystä annetun lain (999/2012) 38 §:n 3 momentin ja 39 §:n 2 momentin nojalla:
1 §Soveltamisala
Tässä asetuksessa säädetään tarkemmin maataloustuotteiden markkinajärjestelystä annetun lain 5 luvussa tarkoitetusta ruhonluokituksesta.
2 §Määritelmät
Tässä asetuksessa tarkoitetaan:
markkinajärjestelyasetuksella ; maatalouden yhteisestä markkinajärjestelystä ja tiettyjä maataloustuotteita koskevista erityissäännöksistä (yhteisiä markkinajärjestelyjä koskeva asetus) annettua neuvoston asetusta (EY) N:o 1234/2007;
luokitusasetuksella ; naudan-, sian- ja lampaanruhojen yhteisön luokitusasteikkojen soveltamista ja ruhojen hintaselvityksiä koskevista yksityiskohtaisista säännöistä annettua komission asetusta (EY) N:o 1249/2008.
3 §Naudanruhojen luokittelu
Markkinajärjestelyasetuksen liitteen V kohdassa A tarkoitetun luokittelutaulukossa mainittujen luokkien S, E, U, R, O ja P lisäksi on kansallisesti käytössä alaluokat E+ ja E , U+ ja U-, R+ ja R-, O+ ja O- sekä P+ ja P-.
Luokitusasetuksen 6 artiklan 3 kohdassa tarkoitettu leima voidaan luokittelun yhteydessä korvata 6 artiklan 4 kohdan mukaisella ruhontunnistelapulla.
4 §Sianruhojen luokittelu
Sianruhojen luokittelussa on käytössä markkinajärjestelyasetuksen liitteen V kohdassa B mainitut luokat S, E, U, R, O ja P.
5 §Lampaanruhojen luokittelu
Lampaanruhojen luokittelussa on käytössä markkinajärjestelyasetuksen liitteen V kohdassa A mainittujen luokkien S, E, U, R, O ja P lisäksi alaluokka P-.
Luokitusasetuksen 30 artiklan 3 kohdassa tarkoitettu leima voidaan luokittelun yhteydessä korvata 30 artiklan 4 kohdan mukaisella ruhontunnistelapulla.
Lampaanruhon hinnoittelussa komission asetuksen 33 artiklan mukaisesti huomioon otettava paino on ruhon lämminpaino vähennettynä kahdella prosentilla.
6 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 6 päivänä helmikuuta 2013.
Helsingissä 31 päivänä tammikuuta 2013
Maa- ja metsätalousministeriJari KoskinenVanhempi hallitussihteeriJukka Ränkimies