Tasavallan presidentin asetus vuoden 1972 yleissopimukseen kansainvälisistä säännöistä yhteentörmäämisen ehkäisemiseksi merellä liittyvien sääntöjen muutosten voimaansaattamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 85/2009
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 16/2009 (Julkaistu 25.2.2009)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Tasavallan presidentin päätöksen mukaisesti, joka on tehty liikenneministerin esittelystä, säädetään:
1 §
Vuoden 1972 yleissopimukseen kansainvälisistä säännöistä yhteentörmäämisen ehkäisemiseksi merellä (Sops 30/1977) liittyviin sääntöihin Lontoossa 29 päivänä marraskuuta 2007 tehdyt muutokset, jotka tasavallan presidentti on hyväksynyt 19 päivänä joulukuuta 2008, tulevat voimaan 1 päivänä joulukuuta 2009 niin kuin siitä on sovittu.
2 §
Muutosten määräykset ovat asetuksena voimassa.
3 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 2009.
Helsingissä 19 päivänä joulukuuta 2008
Tasavallan Presidentti TARJA HALONENLiikenneministeri Anu Vehviläinen