Valtioneuvoston asetus ulkona käytettävien laitteiden melupäästöistä annetun asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 218/2009 (Julkaistu 31.12.2009)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty ympäristöministeriön esittelystä,
muutetaan 5 päivänä heinäkuuta 2001 ulkona käytettävien laitteiden melupäästöistä annetun asetuksen ( 621/2001 ) 8 §:n 2 momentti seuraavasti:
8 §Valvontaviranomaiset
Edellä 1 momentissa tarkoitettujen viranomaisten on ilmoitettava asianomaiselle elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskukselle, jos valvonnan yhteydessä todetaan, että tämän asetuksen säännösten vastaisia laitteita on saatettu markkinoille tai otettu käyttöön. Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus saattaa asian ympäristöministeriön tietoon.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2010.
Helsingissä 29 päivänä joulukuuta 2009
Asuntoministeri Jan VapaavuoriHallitusneuvos Aino Jalonen