Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1220/2007

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus maidon kuljetusavustuksesta vuonna 2007

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
1220/2007
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 177/2007 (Julkaistu 18.12.2007)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty maa- ja metsätalousministeriön esittelystä, säädetään maa- ja puutarhatalouden kansallisista tuista 28 päivänä joulukuuta 2001 annetun lain (1559/2001) 7 §:n 1 momentin ja 15 §:n 3 momentin nojalla:

1 §Soveltamisala

Maa- ja puutarhatalouden kansallisista tuista annetun lain (1559/2001) 6 §:ssä tarkoitettuna pohjoisena tukena voidaan meijereille myöntää maidon kuljetusavustusta vuodelta 2007 siten kuin tässä asetuksessa säädetään.

Maidolla tarkoitetaan tässä asetuksessa tuottajilta keräiltyä täysmaitoa.

2 §Maidon kuljetusavustus

Maidon kuljetusavustusta voidaan vuonna 2007 myöntää meijereille yhteensä enintään 2,08 miljoonaa euroa seuraavilta pohjoisen tuen tukialueilta vuonna 2006 keräillystä maidosta. Avustusta voidaan maksaa enintään seuraavasti:

Tukialue

Avustus euroa/1 000 litraa

C2 pohjoinen

10,41

C3:P2

14,46

C3:P3

8,28

C3:P4

3,52

C4:P4

15,55

C4:P5

56,70

Edellä 1 momentissa tarkoitettuun maidon kuljetusavustusalueeseen kuuluvat kunnat tai niiden alueet ovat:

C2 pohjoinen

Paltamo, Ristijärvi, Sotkamo, Vaala ja Kajaani

C3:P2

Hyrynsalmi, Iin kunnasta entisen Kuivaniemen kunnan alue, Keminmaa, Simo, Tervola ja Yli-Ii sekä Kuhmon ja Tornion kaupungit

C3:P3

Kemijärvi, Pello, Pudasjärvi, Ranua, Suomussalmi, Taivalkoski ja Ylitornio sekä Rovaniemen kaupunki

C3:P4

Kuusamo ja Posio

C4:P4

Kittilä, Kolari, Pelkosenniemi, Salla, Savukoski ja Sodankylä

C4:P5

Enontekiö, Inari, Muonio ja Utsjoki sekä Kittilän kunnasta maidon tuotantotukialueeseen C4/P5 kuuluvat tilat.

Jos avustuksen saajan tämän asetuksen perusteella ja muuten maksetun tai maksettavan kuljetusavustuksen yhteismäärä olisi suurempi kuin 1 momentissa säädetty määrä, tässä asetuksessa säädettyä avustusta ei ylittävältä osalta makseta.

3 §Maidon kuljetusavustuksen hakeminen ja maksaminen

Hakemus on tehtävä maaseutuviraston määräämällä tavalla.

Jos hyväksyttävien hakemusten perusteella laskettava tuen määrä ylittää 2 §:ssä mainitun enimmäismäärän, tuhatta litraa kohti maksettavaa tukea alennetaan suhteessa ylittymiseen.

4 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 19 päivänä joulukuuta 2007.

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 13 päivänä joulukuuta 2007

Maa- ja metsätalousministeri Sirkka-Liisa AnttilaYlitarkastaja Juha Vanhatalo

Sivun alkuun