Valtioneuvoston asetus verontilitysasetuksen 1 ja 2 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 177/2007 (Julkaistu 18.12.2007)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtiovarainministeriön esittelystä,
muutetaan 6 päivänä marraskuuta 1998 annetun verontilitysasetuksen ( 804/1998 ) 1 §:n 2 momentti ja 2 §:n 3 momentti, sellaisina kuin ne ovat, 1 §:n 2 momentti asetuksessa 1339/2001 ja 2 §:n 3 momentti asetuksessa 1323/2006, seuraavasti:
1 §Ansio- ja pääomatuloverojen jako-osuudet ennakkoperintävaiheessa
Yksittäisten kuntien ja seurakuntien jako-osuuksien perusteena käytetään viimeksi päättynyttä verotusta. Lisäksi laskentaperusteena käytetään kunnan asukasluvun ja evankelis-luterilaisen seurakunnan jäsenmäärän muutosta sekä kunnan ja seurakunnan tuloveroprosenttia.
2 §Yksittäisten kuntien ja seurakuntien yhteisöveron jako-osuuksien laskentaperusteet
Metsäerän ja metsävero-osuuden laskentaperusteena käytetään Metsäntutkimuslaitoksen metsäkeskuksittain laskemia bruttokantorahatulotietoja. Verontilityslain 13 §:n 4 momentissa tarkoitettuina luonnonsuojelualueilta saamatta jääneiden kantorahatulojen arvioina käytetään Metsähallituksen asianomaisille metsämaille laskemaa metsän vuotuista tuottoa.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2008.
Helsingissä 13 päivänä joulukuuta 2007
Hallinto- ja kuntaministeri Mari KiviniemiNeuvotteleva virkamies Merja Taipalus