Valtioneuvoston asetus Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunnasta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 55/2006 (Julkaistu 10.5.2006)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty puolustusministeriön esittelystä, säädetään:
1 §Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunta
Puolustusministeriön yhteydessä toimii Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunta.
2 §Neuvottelukunnan tehtävät
Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunnan tehtävänä on:
seurata valtakunnallisilla ja alueellisilla maanpuolustuskursseilla sekä niiden jatko- ja täydennyskursseilla sekä maanpuolustuksen erikoiskursseilla annettavan kokonaismaanpuolustuksen opetuksen tarvetta ja ottaa se huomioon opetuksen suunnittelussa ja kehittämisessä;
laatia periaatteet ja perusteet kokonais-maanpuolustuksen opetukseen, johon kuuluu tietouden antaminen:
ulko-, turvallisuus- ja puolustuspoliittisesta kokonaisnäkemyksestä;
kokonaismaanpuolustuksen järjestelyistä;
yhteiskunnan elintärkeiden toimintojen turvaamisesta ja niiden kehittämisestä;
valtion ja kuntien sekä elinkeinoelämän ja kansalaisjärjestöjen yhteistoiminnasta ja siihen kuuluvasta valmiuden kehittämisestä;
vahvistaa valtakunnallisten maanpuolustuskurssien kesto- ja toimeenpanoajat;
käsitellä ehdotukset valtakunnallisille maanpuolustuskursseille kutsuttavista henkilöistä ja osaltaan hyväksyä osanottajat;
vahvistaa valtakunnallisten maanpuolustuksen erikoiskurssien kohderyhmät ja opetuksen tavoitteet;
ohjata ja tukea kokonaismaanpuolustuksen opetuksen toteuttamista valtakunnallisilla ja alueellisilla kursseilla; sekä
antaa vuosittain puolustusministeriölle kertomuksen opetuksen valtakunnallisesta ja alueellisesta kurssitoiminnasta.
3 §Kokoonpano
Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunnan puheenjohtajana on pääesikunnan päällikkö ja varapuheenjohtajana sisäasiainministeriön kansliapäällikkö. Jäseniä ovat valtioneuvoston kanslian valtiosihteeri, ulkoasiainministeriön, sisäasiainministeriön, puolustusministeriön ja opetusministeriön kansliapäällikkö, sisäasiainministeriön pelastusylijohtaja, Puolustustaloudellisen suunnittelukunnan puheenjohtaja, Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan puheenjohtaja, pääesikunnan operaatiopäällikkö, Maanpuolustuskorkeakoulun rehtori sekä Naisjärjestöjen Keskusliitto ― Kvinnoorganisationernas Centralförbund ry:n, Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry:n, Elinkeinoelämän keskusliitto ry:n ja Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry:n erikseen nimeämä edustaja sekä maaherrojen keskuudestaan kahdeksi vuodeksi kerrallaan valitsema maaherra. Kullakin jäsenellä on asianomaisen tahon valitsema henkilökohtainen varajäsen.
Puolustusministeriö voi lisäksi kutsua neuvottelukunnan jäseniksi muita henkilöitä enintään neljäksi vuodeksi kerrallaan.
Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunnan sihteeristönä toimivat valtakunnallisten maanpuolustuskurssien johtaja sekä Turvallisuus- ja puolustusasiain komitean sihteeristön edustaja.
4 §Toiminnan järjestäminen
Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunta kokoontuu puheenjohtajan tai hänen estyneenä ollessa varapuheenjohtajan kutsusta ja on päätösvaltainen, kun vähintään puolet jäsenistä tai heidän varajäsenistään on saapuvilla.
Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunta voi kuulla asiantuntijoita, asettaa jaostoja ja kutsua jaostoihin jäseniä.
Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunta laatii toimintaansa varten järjestyssäännön.
Maanpuolustusopetuksen neuvottelukunnan puheenjohtajalle, varapuheenjohtajalle, jäsenelle eikä sihteereille makseta palkkiota.
5 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 15 päivänä toukokuuta 2006.
Ennen tämän asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 4 päivänä toukokuuta 2006
Puolustusministeri Seppo KääriäinenHallitusneuvos Matti Piispanen