Valtioneuvoston asetus valtion virkaehtosopimusasetuksen 9 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 77/2005 (Julkaistu 21.6.2005)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtiovarainministeriön esittelystä,
muutetaan 23 päivänä joulukuuta 1987 annetun valtion virkaehtosopimusasetuksen ( 1203/1987 ) 9 §, sellaisena kuin se on asetuksissa 497/1996, 752/2001 ja 960/2003, seuraavasti:
9 §Eräät toimivaltajärjestelyt
Virkaehtosopimuslain 5 §:n 2 momentin 2 kohtaa sovellettaessa yhtenä virastona tai laitoksena pidetään keskushallintoa sekä sen alaista piiri- ja paikallishallintoa, jotka valtion talousarviossa ovat samassa luvussa.
Jäljempänä 3―5 momentissa säädetään viraston tai laitoksen oikeudesta päättää virkaehtosopimuslain 5 §:n 2 momentin 2 kohdan nojalla virkamiestensä palkkauksesta ja luontoiseduista eräiden sellaisten virastojen ja laitosten osalta, joiden toiminnasta aiheutuviin menoihin osoitetaan määräraha yhdellä toimintamenomomentilla.
Ministeriö, jonka toimialaan asianomainen virasto tai laitos kuuluu, päättää virkaan nimitettyjen virkamiesten palkkauksista ja luontoiseduista
viraston tai laitoksen päällikön osalta;
oikeusministeriön ja työministeriön hallinnonalojen virastojen tai laitosten osalta;
paikallispoliisin ja poliisin valtakunnallisen yksikön osalta, jos asia koskee kahta tai useampaa lääniä tai valtakunnallista yksikköä taikka Helsingin poliisilaitoksen päällikköä;
puolustusvoimien osalta, jos asia koskee kahta tai useampaa alueellista esikuntaa tai koko puolustusvoimia;
valtion eläkelautakunnan osalta;
työsuojelun piirihallinnon osalta.
Virkaan nimitettyjen virkamiesten palkkauksista ja luontoiseduista päättää kuitenkin 3 momentin estämättä
lääninhallitus alaisuuteensa kuuluvien kihlakunnanvirastojen osalta, siltä osin kuin ne kuuluvat sisäasiainministeriön hallinnonalalle, maistraattien ja paikallispoliisin osalta ja Helsingin poliisilaitos omalta osaltaan, sikäli kuin asia ei ole 3 momentin 3 kohdan perusteella ministeriön ratkaistava;
sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskus valtion koulukotien ja valtion mielisairaaloiden osalta; sekä
rikosseuraamusvirasto omalta osaltaan sekä kriminaalihuoltolaitoksen ja vankeinhoitolaitoksen osalta.
Valtion virkamieslain (750/1994) 9 §:n 1 momentin mukaisesti virkasuhteeseen nimitettyjen virkamiesten palkkauksista ja luontoiseduista päättää
nimittävä viranomainen virastojen tai laitosten päälliköiden sekä paikallispoliisin ja poliisin valtakunnallisten yksiköiden osalta; sekä
oikeusministeriö hallinnonalansa osalta lukuunottamatta rikosseuraamusvirastoa, kriminaalihuoltolaitosta ja vankeinhoitolaitosta, joiden osalta päätöksen tekee rikosseuraamusvirasto.
Ministeriö, jonka toimialaan kuuluu valtion työnantaja- ja henkilöstöpolitiikka, voi valtuuttaa sellaisen viraston tai laitoksen, jonka toiminnasta aiheutuviin menoihin ei osoiteta määrärahaa yhdellä toimintamenomomentilla, ratkaisemaan valtion virkaehtosopimuslain 5 §:n 2 momentin 2 kohdassa tarkoitetut asiat.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä lokakuuta 2005.
Helsingissä 16 päivänä kesäkuuta 2005
Valtiovarainministeri Antti KalliomäkiVanhempi hallitussihteeri Riitta Bäck