Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

243/2005

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus sosiaalivakuutuslautakunnasta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
243/2005
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 47/2005 (Julkaistu 27.4.2005)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä, säädetään 21 päivänä joulukuuta 2004 annetun sairausvakuutuslain (1224/2004) 17 luvun 6 §:n 5 momentin nojalla:

1 §Käsiteltävät asiat

Sosiaalivakuutuslautakunta toimii muutoksenhakuelimenä sille kuuluvissa sosiaalivakuutusasioissa siten kuin laissa säädetään.

2 §Asioiden käsitteleminen

Sosiaalivakuutuslautakunta kokoontuu puheenjohtajan kutsusta.

Puheenjohtaja huolehtii lautakunnalle kuuluvien tehtävien asianmukaisesta ja joutuisasta hoitamisesta.

Lautakunnan kokouksissa pidetään pöytäkirjaa, jonka puheenjohtaja allekirjoittaa ja esittelijä varmentaa. Päätös laaditaan pöytäkirjasta erillään.

Sosiaalivakuutuslautakunnan kokouksista pidettävään pöytäkirjaan on merkittävä:

1)

kokouksen päivämäärä, sen alkamis- ja päättymisaika sekä kokouspaikka;

2)

kokouksessa saapuvilla olleet jäsenet;

3)

kokouksessa käsitellyt asiat, siinä tehdyt päätökset ja suoritetut äänestykset sekä eriävät mielipiteet; sekä

4)

esteellisyydet ja muut tarpeellisiksi katsotut seikat.

Sosiaalivakuutuslautakunnan päätöksen allekirjoittaa esittelijä.

Asian käsittelyn päätyttyä sosiaalivakuutuslautakunnassa muutoksenhakuasiakirjat palautetaan Kansaneläkelaitokselle, joka huolehtii niiden säilyttämisestä.

3 §Sosiaalivakuutuslautakunnan henkilökunta

Sosiaalivakuutuslautakunnassa on yksi tai useampi esittelijä. Kelpoisuusvaatimuksena esittelijän virkaan on oikeustieteen kandidaatin tutkinto tai vastaava muu tuomarin virkaan oikeuttava tutkinto.

Esittelijä toimii lautakunnan sihteerinä.

4 §Tuomarinvala tai -vakuutus

Sosiaalivakuutuslautakunnan puheenjohtajan ja jäsenen on ennen tehtäväänsä ryhtymistä annettava tuomarinvala tai -vakuutus, jollei hän ole sitä ennen antanut.

5 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä toukokuuta 2005.

Ennen tämän asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 21 päivänä huhtikuuta 2005

Sosiaali- ja terveysministeri Sinikka MönkäreHallitussihteeri Marjaana Maisonlahti

Sivun alkuun