Valtioneuvoston asetus maidon kuljetusavustuksesta vuonna 2005
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1102/2005
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 185/2005 (Julkaistu 28.12.2005)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty maa- ja metsätalousministeriön esittelystä, säädetään maa- ja puutarhatalouden kansallisista tuista 28 päivänä joulukuuta 2001 annetun lain (1559/2001) 7 §:n 1 momentin ja 15 §:n 3 momentin sekä maaseutuelinkeinojen tukitehtäviä hoidettaessa noudatettavasta menettelystä 18 päivänä joulukuuta 1992 annetun lain (1336/1992) 13 §:n nojalla:
1 §Soveltamisala
Maa- ja puutarhatalouden kansallisista tuista annetun lain (1559/2001) 6 §:ssä tarkoitettuna pohjoisena tukena voidaan meijereille myöntää maidon kuljetusavustusta vuodelta 2005 siten kuin tässä asetuksessa säädetään.
Maidolla tarkoitetaan tässä asetuksessa tuottajilta keräiltyä lehmän täysmaitoa.
2 §Maidon kuljetusavustus
Maidon kuljetusavustusta voidaan vuonna 2005 myöntää meijereille yhteensä enintään 2,0 miljoonaa euroa seuraavasti:
meijeri | milj. euroa |
Kainuun osuusmeijeri | 0,624 |
Jk Juusto Kaira Oy | 0,403 |
Osuuskunta Lapin maito | 0,973 |
Jos avustuksen saajan tämän asetuksen perusteella ja muuten maksetun tai maksettavan kuljetusavustuksen yhteismäärä olisi suurempi kuin 1 momentissa säädetty määrä, tässä asetuksessa säädettyä avustusta ei ylittävältä osalta makseta.
3 §Maidon kuljetusavustuksen maksaminen
Maa- ja metsätalousministeriö maksaa maidon kuljetusavustuksen saajan pankkitilille.
4 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 28 päivänä joulukuuta 2005.
Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 22 päivänä joulukuuta 2005
Maa- ja metsätalousministeri Juha KorkeaojaYlitarkastaja Esa Hiiva