Maa- ja metsätalousministeriön asetus lihantarkastuksesta ja eräiden liha-alan laitosten valvonnasta perittävistä maksuista
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 121/2001 (Julkaistu 3.10.2001)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti säädetään eläimistä saatavien elintarvikkeiden elintarvikehygieniasta 20 päivänä joulukuuta 1996 annetun lain (1195/1996) 49 §:n 3 momentin ja 50 §:n 3 momentin nojalla:
1 §Soveltamisala
Tässä asetuksessa säädetään Elintarvikeviraston, lääninhallitusten ja kuntien suorittamasta lihantarkastuksesta ja eräiden liha-alan laitosten valvonnasta valtiolle ja kunnille perittävistä maksuista.
Valtiolle perittävät maksut ovat valtion maksuperustelain (150/1992) 6 §:n mukaisia julkisoikeudellisia suoritteita.
Tämän asetuksen 2 ja 3 §:ssä tarkoitetut kiinteät maksut peritään silloin, kun ne vastaavat tarkastuksesta aiheutuneita kustannuksia. Maksujen korottamisesta ja alentamisesta vastaamaan tarkastuksesta aiheutuneita kustannuksia säädetään 5 ja 6 §:ssä.
Tässä asetuksessa tarkoitettujen maksujen perusteena otetaan tarkastuksesta aiheutuvia kustannuksia laskettaessa huomioon vastaavat kustannuserät kuin mitä valtion maksuperustelain mukaisten suoritteiden omakustannusarvoa laskettaessa.
2 §Lihantarkastusmaksu
Lihantarkastuksesta peritään seuraavat maksut eläintä kohti:
Euroa: | |
1) nautaeläimet | 4,50 |
2) kavioeläimet | 4,40 |
3) siat | 1,30 |
4) lampaat ja vuohet | 0,50 |
5) siipikarja; alle 2 kg sekä tuotannosta poistetut kanat | 0,01 |
6) siipikarja; 2―5 kg | 0,02 |
7) siipikarja; yli 5 kg | 0,04 |
8) tarhatut märehtijät (mukaan lukien poro) | 0,50 |
9) tarhatut villisiat | 1,30 |
10) muu tarhattu riista ja kanit; alle 2 kg | 0,01 |
11) muu tarhattu riista ja kanit; 2―5 kg | 0,02 |
12) tarhatut suuret linnut, muu tarhattu riista ja kanit; yli 5 kg | 1,30 |
Lihantarkastusmaksuun sisältyy teurastamossa tai teurastuspaikassa tapahtuva ante mortem -tarkastus.
Lihantarkastusmaksuun sisältyvät myös eläimistä saatavien elintarvikkeiden elintarvikehygieniasta annetun lain (1195/1996) mukaisesta teurastamojen ja teurastuspaikkojen valvonnasta sekä teurastamon ja teurastuspaikan yhteydessä olevan kylmävaraston valvonnasta aiheutuvat kustannukset.
3 §Leikkaamojen valvonta
Leikkaamojen valvonnasta peritään kolme euroa kultakin leikkaamoon tulevalta lihatonnilta. Jos leikkaamo sijaitsee teurastamon tai teurastuspaikan yhteydessä, tämä maksu peritään 2 §:ssä tarkoitettujen maksujen lisäksi.
Jos liha leikataan leikkaamossa, joka sijaitsee sen teurastamon tai teurastuspaikan yhteydessä, jossa eläin on teurastettu ja sen liha tarkastettu, on 1 momentissa tarkoitettuja maksuja alennettava 55 prosentilla.
4 §Kylmävarastojen valvonta
Erillisten lihan kylmävarastojen ja leikkaamojen yhteydessä olevien kylmävarastojen valvonnasta peritään valvonnasta aiheutuvia kustannuksia vastaava maksu.
Teurastamon ja teurastuspaikan yhteydessä olevan kylmävaraston valvontamaksuista säädetään 2 §:n 3 momentissa.
5 §Maksujen korottaminen
Jos 2 ja 3 §:ssä tarkoitetut maksut eivät kata tarkastuksesta ja valvonnasta aiheutuneita kustannuksia, voidaan 2 ja 3 §:ssä tarkoitettujen maksujen sijasta periä aiheutuneet kustannukset kattava maksu.
6 §Alennetut maksut
Tämän asetuksen 2 ja 3 §:ssä tarkoitettuja maksuja on alennettava vastaamaan aiheutuneita tarkastus- tai valvontakustannuksia, jos tosiasialliset tarkastus- tai valvontakustannukset jäävät laitoksen tehokkuuden tai muun vastaavan syyn vuoksi alemmiksi kuin miksi maksu 2 ja 3 §:n mukaisesti muutoin muodostuisi.
Maksuja saadaan alentaa enintään 55 prosentilla.
7 §Soveltamisohjeet
Maa- ja metsätalousministeriö voi tarvittaessa antaa tarkempia ohjeita tämän asetuksen soveltamisesta.
8 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2002. Sillä kumotaan lihantarkastuksesta ja eräiden liha-alan laitosten valvonnasta perittävistä maksuista 17 päivänä marraskuuta 1999 annettu päätös (1056/1999) siihen myöhemmin tehtyine muutoksineen.
Tämän asetuksen mukaiset maksut voidaan vuoden 2002 helmikuun loppuun asti maksaa myös käyttäen maksuvälineenä markkamääräisiä seteleitä ja metallirahoja. Tällöin euromääräinen hinta muutetaan markkamääräiseksi kertomalla se luvulla 5,94573 sekä pyöristämällä loppusumma lähimpään penniin.
Neuvoston direktiivi 96/43/EY (31996L0043); EYVL N:o L 162, 1.7.1996, s. 1
Helsingissä 27 päivänä syyskuuta 2001
Maa- ja metsätalousministeri Kalevi HemiläHallitusneuvos Kristiina Pajala