Sosiaali- ja terveysministeriön asetus työntekijäin eläkemaksun ja palkansaajan työttömyysvakuutusmaksun huomioon ottamisesta työttömyysturvalain perusteella maksettavissa päivärahoissa
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1454/2001
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 200/2001 (Julkaistu 31.12.2001)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen mukaisesti työntekijäin eläkemaksun ja palkansaajan työttömyysvakuutusmaksun huomioon ottamisesta eräissä päivärahoissa 13 päivänä joulukuuta 2001 annetun lain (1286/2001) 2 §:n nojalla säädetään:
1 §
Sen estämättä, mitä työttömyysturvalaissa (602/1948) ja ansioon suhteutetun työttömyyspäivärahan perusteena olevan palkan määrittämisestä annetussa asetuksessa (1227/1996) säädetään, työtulo-osuuden määrästä vähennetään 4,8 prosenttia, jos työttömyyspäivärahan perusteena oleva työttömyysturvalain 23:ssä tarkoitettu palkka määritellään tammikuun 1 päivän 2002 jälkeen.
2 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2002.
Helsingissä 19 päivänä joulukuuta 2001
Sosiaali- ja terveysministeri Maija PerhoHallitussihteeri Lauri Pelkonen