Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1177/2001

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus ajokorttiasetuksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 161/2001 (Julkaistu 12.12.2001)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty liikenne- ja viestintäministeriön esittelystä,

kumotaan 7 päivänä syyskuuta 1990 annetun ajokorttiasetuksen ( 845/1990 ) 27 §, sellaisena kuin se on osaksi asetuksissa 1404/1992 ja 720/1998, sekä

muutetaan 39 §:n 1 momentin 6 kohta, sellaisena kuin se on asetuksessa 433/1996, seuraavasti:

39 §Autokoululuvan myöntämisen edellytykset

Autokoululupa myönnetään hakijalle:


6)

joka on vakavarainen, kykenee vastaamaan velvoitteistaan ja on asettanut riittävien taloudellisten voimavarojen osoittamiseksi vakuuden, jonka määrä on 8 500 euroa, jos koulussa annetaan opetusta enintään kolmella autolla tai yksinomaan moottoripyörällä, taikka 17 000 euroa, jos koulussa annetaan opetusta useammalla kuin kolmella autolla; jos koulussa kuitenkin annetaan opetusta linja-autolla tai CE-luokan ajoneuvoyhdistelmällä, vakuuden määrä on 17 000 euroa kutakin tällaista opetuksessa käytettävää yksikköä kohden niitä tai niiden vetoautoja edellä mainittuihin enimmäismääriin mukaan lukematta.



Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2002.

Asetuksen 39 §:n 1 momentin 6 kohtaa sovelletaan asetuksen voimaantulon jälkeen vireille tulleisiin hakemuksiin. Vuoden 2002 helmikuun loppuun saadaan kuitenkin vakuutena hyväksyä tämän asetuksen voimaan tullessa voimassa olleiden vaatimusten mukaisesti annettu markkamääräinen takaussitoumus.

Helsingissä 5 päivänä joulukuuta 2001

Liikenne- ja viestintäministeri Olli-Pekka HeinonenVanhempi hallitussihteeri Eija Maunu

Sivun alkuun