Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1064/2001

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Tasavallan presidentin asetus Ecuadorin kanssa tehdyn sijoitusten edistämistä ja suojaamista koskevan sopimuksen voimaansaattamisesta ja sopimuksen eräiden määräysten hyväksymisestä annetun lain voimaantulosta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
1064/2001
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 146/2001 (Julkaistu 28.11.2001)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Tasavallan presidentin päätöksen mukaisesti, joka on tehty ulkoasiainministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemääm määrätyn ulkomaankauppaministerin esittelystä, säädetään:

1 §

Helsingissä 18 päivänä huhtikuuta 2001 Suomen tasavallan hallituksen ja Ecuadorin tasavallan hallituksen välillä tehty, eduskunnan 10 päivänä lokakuuta 2001 hyväksymä ja tasavallan presidentin 16 päivänä marraskuuta 2001 hyväksymä sijoitusten edistämistä ja suojaamista koskeva sopimus, jonka hyväksymistä koskevat nootit on vaihdettu 16 päivänä marraskuuta 2001, on Suomen osalta kansainvälisesti voimassa 16 päivästä joulukuuta 2001 niin kuin siitä on sovittu.

2 §

Ecuadorin kanssa tehdyn sijoitusten edistämistä ja suojaamista koskevan sopimuksen eräiden määräysten hyväksymisestä 16 päivänä marraskuuta 2001 annettu laki (991/ 2001) tulee voimaan 28 päivänä marraskuuta 2001.

3 §

Sopimuksen muut kuin lainsäädännön alaan kuuluvat määräykset ovat asetuksena voimassa.

4 §

Tämä asetus tulee voimaan 28 päivänä marraskuuta 2001.

Helsingissä 23 päivänä marraskuuta 2001

Tasavallan Presidentti TARJA HALONENUlkomaankauppaministeri Kimmo Sasi

Sivun alkuun