Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

124/2000

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus eläintautien vastustamisesta Euroopan yhteisön sisämarkkinoilla sekä viennissä kolmansiin maihin annetun asetuksen 6 ja 10 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 16/2000 (Julkaistu 11.2.2000)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Maa- ja metsätalousministerin esittelystä

muutetaan eläintautien vastustamisesta Euroopan yhteisön sisämarkkinoilla sekä viennissä kolmansiin maihin 30 päivänä joulukuuta 1996 annetun asetuksen ( 1338/1996 ) 6 §:n 2 momentti ja 10 §:n 2 momentti seuraavasti:

6 §Sisämarkkinatuonnin ja -viennin edellyttämät tarkastukset


Tarkastukset ja niihin liittyvät toimenpiteet suorittaa Suomessa kunnaneläinlääkäri, tarkastuseläinlääkäri tai läänineläinlääkäri. Sisämarkkinavientiin liittyvät tarkastukset voi suorittaa myös maa- ja metsätalousministeriön eläinlääkintä- ja elintarvikeosaston maastaviejän rekisteröitymisen yhteydessä valtuuttama muu eläinlääkäri. Laitoksissa, jotka valmistavat eläimistä peräisin olevasta jätteestä rehua tai rehun raaka-ainetta, sisämarkkinavientiin liittyvät tarkastukset suorittaa se viranomainen, jonka tehtäväksi näiden laitosten valvonta eläintautilain (55/1980) 5 §:n nojalla säädetään. Maa- ja metsätalousministeriö antaa tarkemmat säännökset tarkastusten suorittamisesta.

10 §Vientitarkastus viennissä kolmansiin maihin


Tämän vientitarkastuksen tekee kunnaneläinlääkäri, tarkastuseläinlääkäri, läänineläinlääkäri tai maa- ja metsätalousministeriön eläinlääkintä- ja elintarvikeosaston määräämä muu eläinlääkäri. Laitoksissa, jotka valmistavat eläimistä peräisin olevasta jätteestä rehua tai rehun raaka-ainetta, vientitarkastuksen tekee se viranomainen, jonka tehtäväksi näiden laitosten valvonta eläintautilain 5 §:n nojalla säädetään. Maa- ja metsätalousministeriö antaa tarkemmat säännökset vientitarkastusten suorittamisesta.



Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 2000.

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 4 päivänä helmikuuta 2000

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIMaa- ja metsätalousministeri Kalevi Hemilä

Sivun alkuun