Asetus Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen käsittelyyn osallistuvia henkilöitä koskevan eurooppalaisen sopimuksen voimaansaattamisesta sekä sopimuksen eräiden määräysten hyväksymisestä annetun lain voimaantulosta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 24/1999
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 5/1999 (Julkaistu 27.1.1999)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Ulkoasiainministerin esittelystä säädetään:
1 §
Strasbourgissa 5 päivänä maaliskuuta 1996 tehty Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen käsittelyyn osallistuvia henkilöitä koskeva eurooppalainen sopimus, jonka eräät määräykset on hyväksytty 18 päivänä joulukuuta 1998 annetulla lailla (23/1999) ja jonka tasavallan presidentti on niin ikään hyväksynyt 18 päivänä joulukuuta 1998 ja jota koskeva hyväksymiskirja on talletettu Euroopan neuvoston pääsihteerin huostaan 23 päivänä jou- lukuuta 1998, tulee voimaan 1 päivänä helmikuuta 1999 niin kuin siitä on sovittu.
2 §
Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen käsittelyyn osallistuvia henkilöitä koskevan eurooppalaisen sopimuksen eräiden määräysten hyväksymisestä 18 päivänä joulukuuta 1998 annettu laki (23/1999) ja tämä asetus tulevat voimaan 1 päivänä helmikuuta 1999.
Helsingissä 22 päivänä tammikuuta 1999
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIVt. ulkoasiainministeri, Pääministeri Paavo Lipponen